V tuzemsku chybí detailnější informace o populačním zdraví. Vědci odhadují, že až třetina obyvatel ČR vůbec netuší, že má zdravotní problémy zahrnující například zvýšenou hladinu cholesterolu nebo cukru. Problémy jsou i u těch, kterým to oznámí lékař. Většina totiž jeho rady ignoruje a dál se neléčí, říká expertka Národního institutu SYRI v Brně Michala Lustigová. Klíčem ke změně je zvýšení zdravotní gramotnosti.
Populace trpí chorobami oběhové soustavy a cukrovkou
Je všeobecně známým faktem, že česká populace je velmi zatížená nemocemi oběhové soustavy a dále pak diabetem. „Informace o populačním zdraví jsou ale celkově neúplné. Není tedy jasné, kam má směřovat zdravotní péče a prevence. U zdánlivě zdravé populace se pak „zanedbané“ rizikové faktory projeví až závažným zhoršením zdravotního stavu, jako třeba infarktem či diabetem. Ve stáří je pak populace zatížena bolestmi a disabilitou zahrnující například omezení pohybu a problémy s hybností,“ uvedla Lustigová.
Musejí dělat vlastní průzkum
Pro vědce jsou základem data až z poslední životní fáze, tedy informace o úmrtnosti. Tam mají nejucelenější informace, jakými nemocemi populace trpí. Další část dat sbírá zdravotnický systém – to jsou ale pouze data o pacientech a osobách, které lékařskou péči využívají. „Zbytek je jakási šedá zóna a je nezbytné dělat vlastní šetření, kterými data doplňujeme, jako je například měření tlaku a rozbor různých parametrů z krve,“ sdělila vědkyně.
Třetina populace neví, že má zdravotní potíže
U této skupiny asi třetina populace vůbec netuší, že má zdravotní problémy. „Pokud tyto rizikové skupiny se situací už seznámí lékař, tak část z nich se neléčí, a pak je tu skupina, která se sice léčí, ale léčba není dostatečná nebo nezabírá,“ řekla Lustigová, která bude nyní v Národním institutu SYRI zkoumat zdravotní gramotnost populace v oblasti prevence.
Chtějí zvýšit zdravotní gramotnost populace
Cílem je zvýšit zdravotní gramotnost české populace a ovlivnit co největší skupinu lidí. „Pokud například každá osoba zhubne o jeden kilogram, tak se to v populačním zdraví velice projeví,“ uvedla Lustigová. Klíčem k úspěchu je podle ní změna životního stylu. „Je to komplex prvků, z nich nejdůležitější je strava, přirozený pohyb, např. chůze a omezení konzumace alkoholu. Tyto prvky mají na obezitu největší vliv,“ dodala vědkyně.