Moravská metropole se opět zapojuje do Dnů evropského dědictví, které se odehrají o víkendu od 13. do 15. září. Tématem letošního ročníku je propojování světa, což v podání města pod Špilberkem zahrnuje dopravu, komunikační kanály a další způsoby propojení měst a lidí. TIC Brno nabízí tradičně pestrý program, v němž láká obyvatele i návštěvníky města k prozkoumání historických památek, které běžně nejsou přístupné. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí městské turistické centrály Hana Bánovská.

Lidé nahlédnou do vzácných map

Památky propojující svět představí podle ředitelky TIC Brno Jany Janulíkové nejen dopravu – vlaky, balony, MHD, ale také mapy, komunikační kanály jako rozhlas či telegrafy nebo literaturu. „Na jednotlivých prohlídkách a přednáškách se tak lidé dozví třeba to, jak ovlivnila dopravní infrastruktura chod Brna. Nahlédnete také do vzácných map, nebo si vyslechnete kuriózní příběhy z historie letectví spojené s výstavištěm. Budou to fascinující příběhy nejen pro milovníky historie,“ uvedla Janulíková.

Překlady knih spojují svět

Návštěvníci se podle Bánovské mohou těšit na přednášky v Moravské zemské knihovně, kde se nad konkrétním příkladem spisovatele Milana Kundery zamyslí nad tím, jak mohou překlady literatury spojit celý svět, a kde také knihovníci představí vzácné mapové fondy.

Zájemci uvidí i výrobu horkovzdušných balonů

Architektka Lenka Štěpánková zase představí historii dopravy na brněnském výstavišti nebo zajímavé dopravní exponáty, které si na výstavišti odbyly svou premiéru. „Zbyněk Rederer vás pozve na cestu historií Brna od středověku po současnost. A Martin Koplík si nachystal hned tři témata: Ředitelství pošt a telegrafů, Brněnská okružní třída a Historie brněnského železničního uzlu. Milovníci techniky a komunikace mohou navštívit budovu Českého rozhlasu Brno, anebo objevovat fascinující příběhy telegrafů a pošt. K dispozici budou také komentované prohlídky Dolního nádraží a ukázky výroby horkovzdušných balónů v Kubíček Factory,“ upřesnila mluvčí.

Dnů evropského dědictví se každý rok v Evropě účastní 20 milionů lidí

Dny evropského dědictví již od roku 1985 zpřístupňují v 50 zemích Evropy tisíce zřídka otevřených památek, každoročně se akce účastní více než 20 milionů lidí. Cílem akce je podpora rozmanitého kulturního dědictví. Předprodej a registrace nabízejí informační centra TIC Brno nebo jsou dostupné online. Více informací, kompletní program a prodej vstupenek najdou zájemci na www.gotobrno.cz/ded