Z tohoto jednání je obviněn Pavel H. a policie dosud zaznamenala 15 poškozených.
Dokumenty, pomocí kterých k podvodům docházelo, byly zcela fiktivní, obviněný ani případní další podezřelí nemohli mít žádný přístup k uvedeným bytům. Obviněný neměl žádný vztah k Magistrátu města Brna. Vedení města Brna ani magistrátu nemohlo jeho jednání nijak ovlivnit. Rovněž způsob pronájmu či privatizace bytů v městě Brně je zcela odlišný.
Kriminalisté předpokládají, že poškozených je více. Pokud jste se s obdobným jednáním setkali, kontaktujte policisty prostřednictvím linky 158 nebo na telefonním čísle 974 625 792. Na těchto místech rovněž přijímají informace o muži, po kterém v souvislosti s podvody policie pátrá a potřebuje objasnit jeho možnou účast na případech (v případě nefunkčního odkazu důvod pátrání pominul).
Jednání obviněného spočívalo nejprve v nabídce uzavření falešné nájemní smlouvy na obecní byt s tím, že následně bude uzavřena kupní smlouva mezi magistrátem města Brna a dotyčným nájemcem na koupi uvedeného bytu. Uvedené bylo však zcela fiktivní, obviněný ani případní další podezřelí nemohli mít žádný přístup k uvedeným bytům. Rovněž způsob pronájmu či privatizace bytů v městě Brně je zcela odlišný. Obviněný měl přesto pro část občanů velmi promyšlenou strategii, kdy byl schopen v rámci jednoho bytu podvést až 4 různé osoby. Každému koupěchtivému zájemci pak přislíbil uzavření nájemní smlouvy a následný odkup uvedeného bytu. Rovněž si opatřil klíče od uvedených bytů a osobám tento byt ukazoval, někdy jim byt dokonce předal k užívání. Původní nájemce o tomto nevěděl a myslel si, že byt je prázdný či vrácený. Ke své činnosti obviněný dále využíval falešná razítka katastrálního úřadu se státní pečetí, brněnského notáře a dále razítka Statutárního města Brna, Úřadu městské části Brno-střed a společností zabývajících se správnou bytového fondu. Smlouvy pak opatřoval falešným podpisem představitelů vedení města či městských částí a předával je klientům. Na základě falešných smluv inkasoval peníze a vydával falešná potvrzení o úhradě kupní ceny za byt. Vše probíhalo tak, že se snažil vyvolat dojem úředníka magistrátu města Brna a dokonce při inkasování peněz odcházel jakoby na pokladnu magistrátu, kde uvedenou částku „složil“ a přinesl zpět zmiňovaná falešná potvrzení. O úředníka ani jiného pracovníka magistrátu města Brna se však nejednalo.