Muzeum v Ivančicích bylo otevřeno 10. června 1894, muzeum se tedy řadí mezi nejstarší regionální muzea na Moravě.
Výstava je koncipována do dvou částí. V té první mají návštěvníci možnost seznámit se s historií muzea a osobnostmi, které významnou měrou přispěly k jeho vybudování a rozvoji. Připomíná například ředitele měšťanské školy v Ivančicích Josefa Vávru, jenž byl hlavním tvůrcem muzea a jeho dlouholetým správcem, nebo Ladislava Vaška, učitele a pozdějšího ředitele dívčí obecné a měšťanské školy v Ivančicích, který se muzejní činnosti věnoval více než padesát let. Zmíněny jsou ale také problémy, s nimiž se muzeum muselo potýkat.
Druhá, rozsáhlejší, část prezentuje vybrané exponáty z bohatého a rozmanitého sbírkového fondu muzea. Tento fond, budovaný nepřetržitě po celou dobu existence muzea, obsahuje řadu významných a cenných předmětů z různých oborů lidské činnosti. Nachází se v něm například předměty vztahující se k historii Ivančic a okolí, výtvarná díla, archeologické nálezy, uměleckoprůmyslové předměty, staré tisky a rukopisy, textil, historické fotografie a nechybí ani památky na významné ivančické rodáky – Alfonse Muchu, Beneše Metoda Kuldu a Jakuba Svobodu.
„Naším záměrem je, aby si návštěvník výstavy mohl udělat představu o tom, jak široký rozsah sbírkových předmětů muzeum spravuje a opečovává. Na výstavě tedy prezentujeme vedle předmětů reprezentativní povahy také obyčejné předměty denní potřeby, které se v minulosti běžně vyskytovaly v domácnostech,“ uvedla vedoucí Muzea v Ivančicích Marta Němečková. Mezi nejzajímavější exponáty na výstavě patří pozdně gotická plastika Neznámého světce s knihou nebo první díl Bible kralické z roku 1579. Poprvé je zde také vystaven Muchův rozměrný divadelní plakát Médea z roku 1898, který se podařilo do sbírek ivančického muzea zakoupit v loňském roce díky dotaci Ministerstva kultury ČR.