Zdravotníci v Jihomoravském kraji dali k dnešku lidem přes 310.000 dávek vakcín proti nemoci covid-19. První dávku dostalo přes 200.000 lidí, více než 110.000 z nich má už i druhou dávku. Vyplývá to z webu města Brna, kde je přehled o očkování v celém kraji.

Více než polovinu dávek dostali senioři nad 70 let. Nejvíce vakcín podala Fakultní nemocnice Brno, a to přes 77.000. V kraji žije 1,2 milionu obyvatel. Do konce letních prázdnin chce mít kraj naočkovaných 70 procent populace nad 15 let, což je 770.000 lidí.

Očkování v kraji začalo poslední prosincový víkend. Skoro 250.000 lidí zdravotníci aplikovali vakcínu firem Pfizer/BioNTech, očkuje se ale i jinými vakcínami. Ve všech věkových kategoriích mají více dávek vakcín ženy. Zhruba 20 procent aplikovaných vakcín dostali senioři nad 80 let, u kterých očkování začalo spolu se zdravotníky. K 20 procentům se přibližují i věkové kategorie od 75 do 79 let a také od 70 do 74 let. Očkovaní jsou ale i lidé v nižším věku, například s ohledem na zaměsntání ve zdravotnictví nebo sociálních službách.

Nejvíce dávek dala Fakultní nemocnice Brno, která obstarává i očkovací centrum na brněnském výstavišti. Přes 50.000 dávek lidem podala Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně.

„Očkujeme stále vlastními silami cca 1000 lidí denně, o víkendu méně, a to v očkovacím centru FNUSA, očkovacím centru Hustopeče plus mobilní očkovací tým. Momentálně nemáme opět před tzv. virtuální závorou žádné zájemce, všichni již mají termín. Na příští týden jsou volná místa jak přímo u nás v nemocnici, konkrétně ve čtvrtek 300 míst, v pátek 320. V Hustopečích je od pondělka 350 volných míst, v úterý dokonce 530,“ uvedla mluvčí FNUSA Dana Lipovská.

Očkování ale zajišťují i další organizace, jako Vojenská nemocnice Brno nebo krajské nemocnice například ve Znojmě, Břeclavi nebo Kyjově. Do očkování v kraji se zapojili i praktičtí lékaři, někteří lidem dali už pár stovek vakcín, jiní desítky.

Jihomoravský kraj chce do konce srpna podat vakcínu proti koronaviru 770.000 obyvatelům nad 15 let. Strategie stojí na čtyřech pilířích. Prvním jsou očkovací místa a mobilní týmy nemocnic, druhým velkokapacitní očkovací centra, třetím praktičtí a ambulantní lékaři a čtvrtým neziskové organizace.