Obyvatelé Brna a okresních měst na jižní Moravě příští rok ušetří při platbách za teplo, voda jim zdraží minimálně. Cena za svoz odpadu se zvyšuje po 11 letech jen v Brně, jiná města sáhla ke zdražení už v předchozích letech a poplatky nechávají ve stejné výši, Znojmo po roce dokonce zlevnilo na starou cenu. I ceny nájmů většinou zůstávají, nebo se zvyšují mírně. Nezdražuje ani veřejná doprava, vyplývá z informací na webech firem dodávajících teplo a vodu a na webech měst.

Brno zvýšilo poplatek za odpad poměrně razantně, a to z 670 na 900 korun, cena se však nijak nevymyká ve srovnání s okresními městy. Stejnou cenu platí od letoška lidé v Břeclavi, v Hodoníně od letoška platí 840 korun. Ve Vyškově se poplatek již řadu let drží na 696 korunách, v Blansku předloni zdražovali na 780 korun. Znojmo sice letos vybíralo 800 korun, ale vrací se k 600 korunám. Cena svozu odpadu i jeho likvidace je čím dál dražší. Zatímco svoz zdražují vyšší ceny energií, pohonných hmot či lidské práce, likvidaci zdražuje rostoucí cena za skládkování či spalování k energetickému využití.

Voda s výjimkami některých let zdražuje poměrně konstantně o několik procent a v současnosti se cena za 1000 litrů pohybuje na jižní Moravě mezi 100 a 150 korunami, což bude platit i příští rok

Nejvyšší absolutní nárůst čeká Břeclav, a to o necelých šest korun na 143,14 koruny. Naopak v Blansku se bude zdražovat jen o 93 haléřů, ale při srovnání s ostatními je zde voda nejdražší a metr krychlový už bude stát bez devíti haléřů 150 korun. Naopak nejlevnější voda zůstává v Brně, kde zdraží o 2,20 koruny na 107,73 koruny. Jen o necelou korunu bude dražší voda v Hodoníně. Ve Znojmě lidé zaplatí 138,90 koruny, ve Vyškově 127,67 koruny.

Cena tepla se po razantním růstu po zahájení války na Ukrajině postupně snižuje, v některých městech se cena dostane pod 1000 korun na jeden GJ

S výjimkou Hodonína se k výrobě tepla používá plyn. Například ve Znojmě bude od ledna levnější o 147 korun a bude stát 951 korun. O stovku na 997 korun zlevní v Blansku, v Břeclavi také zhruba o stovku na 958. O desetikoruny zlevní ve Vyškově na 1036 korun, v Brně bude teplo nejdražší a bude stát 1154 korun, což je zlevnění o 67 korun. Specifická situace je v Hodoníně, který využívá páru z místní tepelné elektrárny na uhlí a biomasu. Cenu tepla určuje ČEZ zpětně, za končící rok bude stanovena až v únoru. „Cena se proti letošku zvýší o 3,5 procenta. Nedokážu říct, kolik to bude, ale asi bychom se měli vejít ještě pod 1000 korun,“ řekl Petr Pacal z Městské bytové správy.

Ceny nájemného v městských bytech jsou velmi různé a poměrně výrazně se liší

Například největší brněnská městská část Brno-střed má čtyři cenové kategorie a v nově uzavíraných smlouvách se ceny pohybují od 120 do 290 metrů za metr čtvereční, pro příští rok zůstávají stejné. Ve Znojmě radní dříve schválili, že se ceny budou letos a v dalších dvou letech zvyšovat vždy o čtyři korun za metr čtvereční, příští rok tak budou činit 68 korun. Ve Vyškově se platí 101 korun, od dubna to bude 121 korun, sociální nájemné je o 20 procent nižší. V Břeclavi se od loňského roku platí u nově uzavíraných smluv 105 korun, u starších smluv 79 korun. Cena se zvyšovala loni v červnu. V Blansku se nijak nemění a činí 72,85 koruny. V Hodoníně se zatím platí 72 korun a zda se bude v průběhu příštího roku cena zvyšovat, bude záležet na rozhodnutí radních.

Dlouhodobě stabilní jsou v kraji ceny veřejné dopravy. V Brně se nezvyšovaly od roku 2012, mimo Brno rostly za tu dobu pouze jednou v prvním čtvrtletí roku 2023 zhruba o 20 procent.