Projekt je součástí reformy psychiatrické péče, má vést i k úsporám. Zaměří se na schizofrenii a afektivní poruchy, řekla novinářům Petra Kovářová, která má projekt na jižní Moravě na starosti.
Ministerstvo zdravotnictví již vypsalo výzvu pro zájemce o podporu na zřizování zařízení pro poskytování péče, zájemci se mohou hlásit do konce dubna. Na rok a půl mohou získat 14,9 milionu korun. Centra duševního zdraví vzniknou v pěti regionech, kromě jižní Moravy také na Vysočině, v Ústeckém a Olomouckém kraji a v Praze. Nevzniknou nové budovy, ale speciální týmy s odborníky. Do tří let má být po celé České republice 30 podobných center a v budoucnu podle Kovářové až 100.
Hlavním cílem je, dostat psychicky nemocné z velkých ústav blíže k jejich domovu. Nebude se ale přistupovat k propouštění nebezpečných pacientů, doplnil hejtmanův náměstek Marek Šlapal (ČSSD).
Mezi 1,2 milionem obyvatel na jižní Moravě se léčí podle Kovářové až 18.000 lidí s duševním onemocněním. Šlapal řekl, že duševní nemocí může onemocnět každý pátý člověk, a proto se problematika týká velké skupiny lidí. "První centrum je o vyzkoušení modelu a hledání financování. Společnou řeč musí najít ministerstvo práce a sociálních věcí a ministerstvo zdravotnictví. Pokud to má přinést úsporu za dlouhodobě hospitalizované pacienty, musí se potom ty prostředky dostat do sociální oblasti," dodal Šlapal.
Jihomoravský kraj se možným centrem duševního zdraví zabýval už před dvěma lety, kdy se scházeli odborníci pečující o osoby se závažným duševním onemocněním. Díky spolupráci Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice Brno, sdružení Práh a za podpory Jihomoravského kraje už loni na podzim zahájilo provoz provizorní centrum duševního zdraví, které by se ročně mělo postarat asi o 100 lidí.