Na kostele svatého Jakuba v Brně je ode dneška znovu zpět jedna z fiál, kterou museli dělníci při opravách kostela neplánovaně sundat. Byla vychýlená ze svislé osy a hrozilo další vychylování. I přes tuto a další nečekané zásahy spěje několikaletá oprava jednoho z nejvýznamnějších brněnských kostelů ke zdárnému konci. Někdy v prvním čtvrtletí příštího roku by už měl být otevřený pro veřejnost, řekl dnes novinářům svatojakubský farář Jan Pacner.
Fiála se vychýlila ze svislé osy o sedm stupňů směrem k náměstí Svobody
Nyní je na ní ještě potřeba udělat povrchové úpravy a opatřit ji ochranným nátěrem. Zatímco tato fiála je restaurovaná, některé kamenné prvky bylo nutné vzhledem k jejich stavu nechat udělat nové. V listopadu budou také dokončené klempířské práce na střeše, kompletně hotový už je krov. „V prosinci přebereme kostel k částečnému užívání, ale zatím nebude veřejnosti přístupný. Budeme kostel připravovat na pravidelný provoz. Musíme v něm instalovat a vyzkoušet technologie, nezbytný bude také důkladný úklid,“ řekl Pacner. Lešení už od části kostela zmizelo, některé části už zvenčí po opravě září novotou.
Otevřou okruh pod střechou kostela
Někdy v příštím roce se návštěvníkům otevře také prohlídkový okruh pod střechou kostela, kde bude možné si zblízka prohlédnout konstrukci krovu s uměleckou audiovizuální instalací s holografickými prvky. Předpokládá se, že první lidé si budou moct tento okruh projít na jaře. Druhou, ale později zprovozněnou atrakcí, bude otevření vyhlídky ve věži.
Vyhlídku zpřístupní nejspíš za rok
„Máme to domluvené s památkáři, že v báni budou okénka a bude možné se z výšky 47 metrů podívat do všech stran. Z věží Petrova je sice výhled z větší výšky, ale ne do všech stran,“ řekl Pacner. Vyhlídka však bude zpřístupněná patrně nejdříve až na podzim příštího roku.
Kostel se uzavřel loni v březnu
Rozsáhlá oprava začala v listopadu před dvěma lety, kostel se uzavřel lidem od 1. března 2022. Součástí oprav je výměna oken a střešní krytiny, oprava kamenných prvků a sanace krovu. Opravy zajišťuje farnost za finančního přispění města a evropských fondů. Během prací se vyskytlo několik nečekaných problémů, například havarijní stav dřevěných krovů, které souběžně s inflací zvýšily cenu prací o 20 milionů korun.
Pomáhají jim drobní dárci
S vyššími náklady pomáhají farnosti drobní dárci, kteří si například symbolicky adoptovali okenní tabulky či kamenné ozdoby a mohou si také koupit kříž z 300 let starých krovů. Před Vánoci si budou moct koupit certifikáty, díky nimž mohou blízkým rezervovat jednu z prvních prohlídek krovů v příštím roce. „Přidává se k nám hodně lidí, což nás těší, mají ke kostelu nějaký vztah,“ řekl Pacner. Původně se počítalo s náklady 131 milionů korun.