Ekosystémy v krasových oblastech pomůže ochránit nová dotační výzva zaměřená na lepší nakládání s odpadními vodami. Podmínky podpory představil v Moravském krasu na Blanensku ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Obce v CHKO Český a Moravský kras tak mohou připravovat své projekty. Ze Státního fondu životního prostředí do nich přiteče 200 milionů korun. Příjem žádostí se otevře 5. března a skončí 31. prosince. Projekty musí být uskutečněné do konce roku 2029, uvedla mluvčí ministerstva životního prostředí Veronika Krejčí.

Peníze mohou využít na kanalizace nebo ČOV

Finance jsou určeny pro obce, které leží uvnitř či v blízkosti krasových oblastí. Obce mohou prostředky využít na projektovou přípravu kanalizace, modernizace či vybudování čistírny odpadních vod (ČOV). Z výzvy je možné spolufinancovat i samotnou intenzifikaci čistíren odpadních vod, čímž se zajistí účinnější ochrana těchto unikátních území.

Na projekty vyčlenili 200 milionů korun

„Znečištění se nevyhýbá ani našim krasovým oblastem, kde jsou nejen jedinečné jeskyně, ale i podzemní mokřady. Čistota vody je pro tyto ekosystémy zásadní. Proto jsme pro obce a další vlastníky čistíren a kanalizací vyhradili 200 milionů korun, díky nimž mohou investovat do moderních řešení čištění splaškových vod,“ řekl Hladík. „Na zpracování projektové dokumentace budou moci získat až 90 % způsobilých výdajů. Samotná modernizace a intenzifikace čistíren pak může být podpořena až do výše 60 %, což je zásadní pomoc pro obce s omezenými finančními možnostmi,“ upřesnil ministr.

Čistírna odpadních vod není vždy vyhovující

Celkově se problematika čištění odpadních vod řešená touto výzvou týká 71 katastrálních území, která spadají pod 61 obcí. Z nich polovina již má čištění odpadních vod dostatečně vyřešené a ve 20 obcích existuje částečné řešení, které je třeba doplnit. Řada obcí má například v současné době vybudovaný kanalizační systém zakončený čistírnou, avšak toto řešení není vždy zcela vyhovující a dostatečně efektivní. V některých případech je totiž jednotná kanalizace pro krasové oblasti nevhodná a představuje významnou zátěž pro místní vodní ekosystémy. Jinde sice existují funkční čistírny odpadních vod, ale s ohledem na růst obyvatelstva je nutné řešit jejich zkapacitnění i zlepšení účinnosti čištění. U 13 obcí systém čištění odpadních vod pak zcela chybí, upřesnila Krejčí.

Vrazili do toho už 1,6 miliardy korun

Ministerstvo životního prostředí doposud na zlepšení kvality čištění odpadních vod v těchto citlivých územích vynaložilo již téměř 1,6 miliardy korun. Přesto je na mnoha místech kvalita čištění stále nedostatečná a na řadě míst není řešena vůbec. Proto musí investice pokračovat.

Podmínkou pro získání dotace je dosažení vyšší účinnosti čištění s požadavkem na odstranění fosforu a dusíku

„Efektivní snižování obsahu fosforu a dusíku ve vodě je zásadní pro ochranu křehkého ekosystému krasových oblastí, umožní totiž předcházet eutrofizaci vod s řadou negativních důsledků na ekosystémy,“ zdůraznil Hladík. „Důležitou součástí podpory je i kontinuální monitoring kvality čištění – všechny podpořené čistírny mají po dobu dvou let po spuštění projektu provádět kontrolu odtoku pomocí 24hodinových vzorků čtyřikrát ročně a odesílat je na Fond jednou ročně. Důsledné sledování kvality odtoku zajistí, že investice do modernizace čistíren přinesou očekávaný efekt a zamezí dalšímu znečištění,“ dodal ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.