Už nyní jsou majestátní plátna s historickými náměty v Brně. Odborníci je postupně vybalují, napínají a připravují pro návštěvníky. Re:publika začne v sobotu 26. května a potrvá do 17. června, Muchova expozice ale zůstane v pavilonu H až do konce roku. Po dobu trvání Re:publiky ji mohou lidé vidět za výhodnější vstupné.
Ojedinělý pohled na různé polohy Muchova díla je možný díky spolupráci výstaviště, pořadatelů přehlídky Re:publika, města Praha jako majitele epopeje a Nadačního fondu Richarda Fuxy, který spravuje sbírku plakátů.
"Chceme návštěvníkům z řad české veřejnosti, která dílo Alfonse Muchy obecně zbožňuje jako málokterého jiného autora, nabídnout pohled na unikátní spojení komerční tvorby secesního mistra a zároveň jeho vlasteneckého vyjádření v podobě Slovanské epopeje, fenomenálního díla světového významu, do nějž vtiskl dějiny Čechů a dalších slovanských národů," uvedl v tiskové zprávě Richard Fuxa, předseda správní rady nadačního fondu.
Devět pláten Slovanské epopeje, z nichž většina má rozměr osm krát šest metrů, návštěvníci uvidí v hlavní lodi pavilonu. Fuxova sbírka bude v prostoru pod galeriemi pavilonu, lidé tam najdou kromě plakátů také dekorativní panó, kalendáře, reklamy na nápoje, průmyslové výrobky a různé společenské a kulturní události.
Mucha je rodák z Ivančic na Brněnsku. Epopej v letech 1963 až 2011 zdobila zámek v nedalekém Moravském Krumlově. V posledních letech s plátny disponuje Praha jako majitel, o definitivním umístění není rozhodnuto.
Prezentaci Slovanské epopeje odborně připravuje Galerie hlavního města Prahy, sbírky plakátů se v Brně ujme historik umění Karel Srp. "Výstava buduje na kontrastu vizuální zkušenosti, sílu bude získávat z dynamiky vnímání, z prudkých přechodů, umožněných dispozicí výstavní síně, z průhledů mezi chodbou a hlavním sálem, kde se divák setká s těmi nejnosnějšími a zároveň i nejrozměrnějšími obrazy ze Slovanské epopeje," nastínil pojetí Srp.
Vstupenky už jsou v prodeji. Lístky po dobu trvání Re:publiky stojí 150 korun. Poté cena stoupne na 250 korun.