Nájemce kavárny Muzejka v Berglově paláci na Moravském náměstí v Brně dostal od města výpověď z nájmu a do konce května musí vyklidit prostory. Vedení města tak učinilo po osmi letech, kdy měl nájemce, společnost Gattamelata, dlouhodobě problémy s placením nájemného či záloh na energie. Jakmile budou prostory prázdné, nabídne je město k pronájmu dalším zájemcům, uvedl brněnský magistrát v tiskové zprávě.
„Platební morálka nájemce byla od počátku velmi kolísavá a jeho aktuální dluh překračuje 800.000 korun. Ačkoli jsme i jako město do prostoru investovali několik milionů korun a na základě požadavku nájemce nechali vybudovat zcela novou vzduchotechniku, nedočkali jsme se naplnění účelu, s jakým byla nájemní smlouva uzavřena, tedy zprovoznění restaurace. A to i přesto, že prostory byly zkolaudované už před více než třemi lety,“ uvedla náměstkyně pro oblast správy majetku Karin Podivinská (ANO).
Kolaudaci prostor, která má nájemce k dispozici od května roku 2016, v minulosti brzdilo několik závad
Kromě jiného třeba to, že si nájemník objekt vymaloval olejovými barvami bez konzultace s památkáři. Následkem toho nezískal jejich kladné stanovisko k vydání kolaudačního souhlasu a vedení města žádal o prominutí nájemného za uplynulé měsíce s odůvodněním, že bez kolaudace nemohl provozovat restauraci a generovat zisk. Radní nájemci tehdy nevyhověli.
Berglův palác, známý také jako jako Berglerův palác nebo Berglova vila či Muzejka, byl postaven v 60. letech 19. století jako novorenesanční dům s novogotickou fasádou. Stavbu navrhl vídeňský architekt Heinrich Ferstel, autor nedalekého Červeného kostela a několika dalších brněnských staveb. Jméno Muzejka dům dostal ve 20. letech 20. století, když patřil Zemědělskému muzeu a v přízemí byla Kavárna Muzeum. Muzeum bylo v roce 1943 zrušeno, název budově zůstal. Památkově chráněná je od roku 1964.