Dlouhodobé nájemné od poloviny března, kdy byla zavedena omezující opatření proti šíření koronaviru, do půle dubna, v Praze a Brně u nejžádanějších bytů 2+KK kleslo zhruba o pět procent. V Praze se průměrná měsíční cena snížila na 16.000 korun, v Brně na 13.500 korun. Vyplývá to ze statistik společnosti UlovDomov.cz, které má ČTK k dispozici.

"Na nájemní trh se v posledních týdnech valí stovky bytů k pronájmu. Z dostupných dat je patrné, že tento trend je nejsilnější v centru Prahy. Výrazně vzrostla nabídka bytů, protože majitelé, kteří dosud byty pronajímali v režimu Airbnb, začali své nemovitosti nabízet k dlouhodobějším pronájmům. Poptávka byla naopak utlumena," ředitel společnosti UlovDomov.cz Martin Březina.

Podle něj bylo v centru Prahy před nástupem koronaviru zveřejněno průměrně 75 nových nabídek týdně. Ve druhé polovině března už se tento počet dostal nad 300. "Většina majitelů však ještě vyčkává a doufá v letní turistickou sezonu. Pokud se žádná konat nebude, v květnu a červnu by se na pražský nájemní trh mohlo nahrnout dalších 5000 až 6000 bytů. V kombinaci se sníženou poptávkou to nejspíš způsobí další pokles cen dlouhodobých nájmů," doplnil Březina.

Jak dále uvedl, jde zejména o byty v centru hlavního města a malé dispozice typu 1+KK a 2+KK. V Brně a dalších velkých městech podle něj zatím tento trend není tolik znatelný. Podle Březiny by zájemci o dlouhodobé nájemní bydlení měli být v následujících měsících velice obezřetní, obzvláště pokud narazí na až podezřele výhodné nabídky bytů v centru města. "Doporučujeme smlouvu uzavírat minimálně na rok a pečlivě si prostudovat smluvní podmínky. Především články související s možností výpovědi smlouvy ze strany vlastníka bytu," sdělil dále Březina. Ačkoli jsou majitelé, kteří doposud provozovali krátkodobé pronájmy typu Airbnb, dočasně nuceni hledat alternativu, podle něj je více než pravděpodobné, že se k původnímu modelu a vyšším cenám budou chtít vrátit hned, jak to bude možné.

"Krátkodobé pronajímání se ukázalo jako velmi riskantní. Jenom v centru Prahy teď zeje prázdnotou téměř 13.000 bytů, což způsobuje paniku mezi majiteli. Pandemie a s ní spojená bezpečnostní opatření způsobují dočasný pokles poptávky a nárůst neobsazenosti bytů. To se postupně promítá i do průměrných cen," dodal Březina.

Podobným tempem jako v Praze a v Brně kleslo od poloviny března průměrné měsíční nájemné u bytů 2+KK také v Plzni, konkrétně na 11.000 korun. V Ostravě (10.500 korun), Liberci (10.000 korun) a Olomouci (12.000 korun) zůstalo zhruba stejné.