Nájemníci městských bytů v brněnské ulici Ibsenova 9, 10 a 11 mají zaplatit za převod bytů do osobního vlastnictví 250 milionů korun místo původně schválených 158 milionů korun. Vyplývá to z dnešního hlasování zastupitelů, kteří zrušili rok starý záměr prodat byty za nižší cenu a schválili vyšší cenu podle nového znaleckého posudku. Podle náměstkyně primátorky Karin Podivinské (ANO) bylo nutné vytvořit posudek nový, protože předchozí byl rok a půl starý, a neodpovídal tak situaci na trhu, řekla po jednání novinářům.
Helena Eklová, předsedkyně družstva, které nájemníci kvůli privatizaci bytů založili, to však nazvala podvodným jednáním. Podle ní měl být vypracovaný revizní posudek, nikoli zcela nový. Navíc přes 70 rodin, z nichž drtivá většina jsou starousedlíci či jejich potomci, je v patové situaci. Aby mohli byty koupit, potřebují od města podepsanou zástavní smlouvu a převedení v katastru nemovitostí do poloviny července. Jen v takovém případě by mohli čerpat úvěr od banky, která už platnost úvěrového rámce dvakrát o rok posunula. „Dále už nám neustoupí. Jenže stejně nemůžeme čerpat dost peněz na to, abychom byty zaplatili,“ řekl Eklová. Družstvo si vzalo úvěr na 100 milionů korun.
Město už cenu zvýšilo jednou, ze 124 na 158 milionů. Do domů neinvestovalo, původní okna jsou z roku 1967
Lidé čekají na privatizaci od roku 2013, kdy zastupitelé schválili tyto byty k převodu do osobního vlastnictví. Město však prodej neustále odsouvalo. Nájemníci před osmi lety založili družstvo jen kvůli privatizaci, sjednali si úvěr s bankou. Mnozí lidé, aby měli bankou požadovanou část z vlastních zdrojů, si sami brali úvěry či prodávali část majetku.
„Družstvo vynaložilo náklady spojené s privatizací 700.000 korun. Pokud nebudeme čerpat úvěr, zaplatíme bance pokutu přes milion korun,“ řekla Eklová. Že by ještě k převodu bytů a čerpání úvěru došlo, není podle Eklové pravděpodobné. Proto chce jednat s městem, aby zaplatilo škody, které lidem a družstvu vznikly a stále narůstají. Aktuálně je odhaduje na dva miliony korun. „Pokud na to město nepřistoupí, nezbývá než že družstvo město zažaluje a stejně tak každý nájemník bude město žalovat,“ řekla Eklová.
Náměstkyně Karin Podivinská nechtěla žalobu předjímat a odkázala na další jednání
Město svým jednáním dostalo nájemníky do situace, kdy jsou jejich byty v katastrofálním technickém stavu. Městská část do nich léta neinvestovala kvůli tomu, že očekávala, že privatizace bude otázkou jednoho až dvou let a lidé si pak budou moct opravovat již vlastní byty. V domě jsou původní okna z roku 1967, stejně tak elektroinstalace a řada dalších věcí. „Dnes už dokonce ani městská část nepovolí, aby si někdo okna vyměnil na vlastní náklady. Prošli jsme si peklem od magistrátu a je to neskutečný zmar,“ řekla Eklová.
Lidé mají strach, že město prodá všechny byty jedinému zájemci, který by současné obyvatele vystěhoval
Prodej navíc loni v říjnu zdržel zásah policie na magistrátu, odkud odnesla veškerou dokumentaci k prodeji dotčených bytů. Podle Podivinské město nedostalo od policie žádnou konkrétní informaci, jak je vyšetřování daleko a kdy by mohlo skončit.