Náměstek brněnské primátorky Jaroslav Suchý (KDU-ČSL) na úterním zastupitelstvu rezignuje, zůstane řadovým zastupitelem. Suchý novinářům dnes řekl, že se chce vrátit ke svému původnímu zaměstnání, což je učení angličtiny. Na postu náměstka by ho měl po schválení zastupitelstvem nahradit stranický kolega a radní města pro participativní rozpočet Filip Chvátal. V radě by měl nově zasednout lidovecký radní městské části Brno-Řečkovice Petr Bořecký.
Měl na starosti životní prostředí, lesy a zemědělství
Dvaapadesátiletý Suchý byl zastupitelem města zvolen v roce 2002, mandát obhájil i ve volbách 2006, 2010, 2014 a 2018. V roce 2016 se stal radním pro školství a sport, v roce 2018 tuto funkci obhájil. V komunálních volbách 2022 kandidoval za uskupení Lidovci a Starostové, kdy neuspěl. Starostka městské části Brno-Černovice Petra Quittová (STAN) se však v říjnu vzdala mandátu a Suchý se tak opět stal zastupitelem města a byl zvolen druhým náměstkem primátorky. Na starost dostal životní prostředí a vodní a lesní hospodářství a zemědělství.
Chybí mu kantořina
„Školství a sport mi bylo blízké, ve školství pracuji 21 let, ve sportu jsem strávil 25 let. Životní prostředí pro mě bylo nové. Vzal jsem to jako výzvu a po roce jsem si vyhodnotil, že mi chybí učení, ztrácím učitelské schopnosti i angličtinu. A jelikož mě učitelství bude živit i dál, tak jsem se rozhodl své civilní zaměstnání upřednostnit,“ uvedl Suchý.
Nahradí ho Filip Chvátal
Životní prostředí bude mít nově na starost Chvátal, jenž je zastupitelem od roku 2018. V minulém volebním období byl radním pro územní plánování. V roce 2022 post zastupitele obhájil a ve vedení města dostal na starost participativní rozpočet, Brno bezbariérové, zdravé město a prorodinnou politiku. Bořecký do zastupitelstva města kandidoval v roce 2022 z 15. místa a mandát nezískal. V zastupitelstvu mu místo uvolní starostka městské části Vinohrady Jitka Ivičičová.
Nového náměstka čeká několik výzev
Nového náměstka Chvátala, jehož musí do funkce potvrdit na zítřejším zastupitelstvu, čeká v oblasti životního prostředí v nejbližší době hned několik výzev. „Jako jednu z hlavních priorit vidím posílení recyklace v Brně. Chtěl bych, aby se nám podařilo otevřít Re-Use středisko včetně nábytkové banky a dalších komodit, jako mají například ve Vídni i v Ostravě. Rád bych se také zasadil o zlepšení efektivity třídění odpadů z hlediska vývozu, rozmístění nádob, ale také tím, že zvýšíme počet polopodzemních kontejnerů. Důležitá bude realizace nového kotle ve spalovně, jako stěžejního zdroje energie pro Brno, který je nízkoemisní a nízkonákladový,“ uvedl dosavadní radní.
Prioritou je i modernizace zoo
Prioritou je podle něj i zpřístupnění a zmodernizování brněnské zoo tak, aby byla co nejlépe sloužila návštěvníkům, zejména rodičům s dětmi a kočárky. „Jedním z prvních kroků bude také dokončení původního pavilonu šimpanzů a práce na její postupné intenzivní obnově včetně nového vstupu z Kníniček skrze všechny dostupné dotační tituly. Naprosto klíčová musí být komunikace a pomoc městským organizacím, které se starají o zeleň, to znamená Veřejnou zelení a Lesy města Brna,“ doplnil Chvátal.