Velkou konferenci o neobyčejně malých věcech uspořádali čeští vědci. Asi 400 odborníků z celého světa bude na výstavišti v Brně diskutovat o novinkách a trendech v nanovědách a nanotechnologiích. Konference ICN+T začíná dnes, potrvá do pátku. Cílem je ukázat, jak nanovědy spojují poznatky různých oborů a nacházejí uplatnění v mnoha oblastech lidské činnosti.
Jeden nanometr je miliardtina metru, a právě v těchto rozměrech pracují nanotechnologie. V elektronice nacházejí uplatnění při vývoji nových paměťových médií, v medicíně při cílené dopravě léčiv, do strojírenství přinesly například supertvrdé povrchy s nízkým třením nebo samočisticí nepoškrábatelné laky.
"Nanotechnologie jsou nyní velmi progresivní směr výzkumu a na Akademii věd se jim věnuje několik našich ústavů," uvedl v tiskové zprávě místopředseda akademie Jan Řídký. Brněnskou konferenci pořádají Fyzikální ústav Akademie věd ČR spolu se Středoevropským technologickým institutem (CEITEC) Vysokého učení technického v Brně.
Pokročilé nanotechnologie a mikrotechnologie patří k hlavním výzkumným programům CEITEC. Jedna z výzkumných skupin se věnuje například chytrým nanonástrojům, další zkoumají třeba nové materiály a povrchy.
Mezi přednášejícími na konferenci budou experti z Technické univerzity ve Vídni, společnosti IBM nebo Princetonské univerzity. Vystoupí také Ondřej Křivánek, spoluzakladatel americké společnosti Nion, která působí v oboru elektronové mikroskopie. Přednášku o antiferomagnetických materiálech, které se dají využívat k vývoji ultrarychlých počítačových pamětí, bude mít Tomáš Jungwirth z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR.
Brno získalo pořadatelství prestižní konference nejen díky strategické poloze a silnému vědeckému zázemí, ale také díky vazbám na elektronovou mikroskopii. Ve městě působí několik výrobců mikroskopů. Firmy Tescan a Thermo Fisher Scientific budou také na konferenci vystavovat.