Speciální náramek vyvinutý vědci z Vysokého učení technického v Brně dokáže odhalit první příznaky Parkinsonovy nemoci. Ty se projevují až 10 let před jejími viditelnými projevy. Patří k nim především poruchy spánku provázené neklidem. Pacientům mohou náramek zapůjčovat praktičtí lékaři i pečovatelská centra. Čím dříve se totiž příznaky Parkinsonovy nemoci odhalí, tím rychleji je možné nasadit léky zpomalující její vývoj.
Co je Parkinsonova choroba
Parkinsonova nemoc se projevuje mezi 55 až 65 lety a zatím ji nelze vyléčit. Existují však léky, které dokážou zpomalit průběh nemoci. Čím dříve se u pacienta zachytí, tím větší je jeho šance na prožití dlouhého a kvalitního života.
Zkoumali příznaky nemoci
„Společně s neurology z Fakultní nemocnice u svaté Anny a CEITEC MU jsme zkoumali první příznaky Parkinsonovy choroby. Progrese je velmi pomalá – než se nemoc plně projeví například typickým třesem rukou, trvá to i 10 let. Jedním z úplně prvotních příznaků jsou však poruchy spánku – neklid, otáčení, pohyb či časté probouzení,“ vysvětlil vedoucí výzkumného projektu Radim Burget z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT Brno.
Spánkovou poruchu odhalí v laboratoři
Zda člověk trpí spánkovou poruchou, odhalí vyšetření ve spánkové laboratoři trvající jednu noc. Vyšetření však není příjemné a spánkové laboratoře mají omezenou kapacitu. „Je to vytížený přístroj, kam se nelze dostat bez vážnějšího důvodu. Málokdo si navíc půjde do laboratoře lehnout jen z preventivních důvodů, když zatím nepociťuje výraznější potíže,“ upřesnil Burget, co jej s kolegy vedlo k navržení zařízení monitorujícího spánek.
Chytré senzory v náramku
Náramek je vybaven chytrými senzory včetně akcelerometru, který v průběhu noci vyhodnocuje pohyb a natáčení pacientovy ruky. Změřit však dokáže i tep a odhadne i emoční stav člověka. Výzkumníci pak získaná data pomocí neuronových sítí srovnávali s daty ze spánkových laboratoří. „Přesnost náramku je ve srovnání se spánkovou laboratoří velmi dobrá, dosáhli jsme na 87 procent,“ ohodnotil Burget.
Náramek otestovali pacienti
Zařízení již testovali pacienti v brněnské nemocnici u svaté Anny, v Olomouci a v sociálním zařízení Samariter Bund v Rakousku. Oproti běžným chytrým hodinkám je výhodou náramku velmi přesné měření a jednoduchá údržba – nabít jej stačí pouze jednou týdně. Náramek získal medicínskou certifikaci a lékaři z neurologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc už jej začali využívat při diagnostice.
Umělá inteligence odhalí rizika
„Spolupracujeme i s praktickými lékaři a pečovatelskými domovy. Člověk dostane zapůjčený náramek, který nosí během noci po celý týden. Pak jej zanese zpět k lékaři a ten získaná data nahraje do systému. Námi vytvořená umělá inteligence se pokusí v křivkách odhalit potenciálně rizikové faktory. A pokud vyhodnotí, že je v datech nějaká odchylka, dostane pacient žádanku do spánkové laboratoře, kde jej vyšetří přesněji,“ dodal Burget.