S cílem pobavit diváky v nelehké době připravuje Národní divadlo Brno komedii Sluha dvou pánů. V roli Truffaldina se představí čerstvý držitel Ceny Thálie pro mladé činoherce Viktor Kuzník. Nejtěžší na roli je ustát očekávání, která jsou se známou hrou spojena, řekl Kuzník. Premiéra výpravné inscenace v režii Martina Glasera bude už dnes.
„Lidé mají od představení obrovská očekávání kvůli známému zpracování od režiséra Ivana Rajmonta, kde hlavní roli ztvárnil Miroslav Donutil. Mladý herec věří, že se lidem bude nové ztvárnění známé hry i její hlavní postavy líbit. „Moc doufám, že se nám především podaří diváky pobavit,“ dodal Kuzník.
Stejné přání má také ředitel divadla Glaser, který komedii do repertoáru zařadil právě proto, že cítil potřebu nabídnout divákům něco pozitivního. „Svět kolem nás poslední dobou nedává moc příležitostí ke smíchu, takže jsem se rozhodl vzít na sebe nelehký úkol a zrežírovat komedii. Navíc takovou, která má ve své domácí inscenační historii velmi silný zářez,“ uvedl Glaser.
K postavě hladového sluhy Kuzník přistupuje jako k mladému klukovi, který nad věcmi příliš nepřemýšlí
„Myslím, že je to tak logické i vzhledem k tomu, že je mi teprve 26 let. Zatímco Truffaldino pana Donutila byl vychytralý a své pány dokázal přechytračit, v mém podání se do věcí pouští bezhlavě a až později mu dochází, co vlastně udělal,“ uvedl Kuzník. Donutil hrál Truffaldina v pražském Národním divadle přes 20 let, představení mělo 600 repríz. „O roli bych se s ním určitě rád pobavil, minimálně bych mu řekl, jak těžké je hrát Truffaldina po něm,“ dodal s úsměvem Kuzník.
V brněnském Národním divadle připravili pro Sluhu dvou pánů výraznou scénu, kostýmy, líčení a účesy
„Člověk si na výrazné prvky, jako jsou například paruky nebo podpatky, musí chvilku zvykat, práce s nimi je poněkud jiná než při civilnějších hrách. Já mám štěstí, že se v mém kostýmu dobře pohybuje a cítím se v něm vlastně pohodlně,“ dodal Kuzník. Autorem scény je Petr Vítek, kostýmy navrhl Martin X. Chocholoušek.
Brněnské Národní divadlo uvede komedii ve své historii potřetí, poprvé ji inscenovali v roce 1926, naposledy pak před 32 lety. Až na pár zbývajících vstupenek jsou všechny reprízy hry do konce sezony vyprodané. Nejslavnější komedie Carla Goldoniho z roku 1745 vychází z humorného kontrastu lidských tužeb, kdy jedni vkládají veškerou energii do toho, aby si mohli vzít svůj milovaný protějšek, zatímco druzí usilují o to, aby se dosyta najedli.