Národní divadlo Brno zahájilo prodej předplatného na příští sezonu. Cílem je vrátit diváky po pandemii do hledišť, nabízet lidem v těžké době zábavu v komediích, ale také prožitek krásy v ostatních titulech. "Zároveň chceme reflektovat současné dění," řekl novinářům ředitel divadla Martin Glaser.
"Před pár lety se mohlo zdát, že jsme na konci dějin a že je těžké hledat nová témata pro divadlo. Nyní bohužel život přináší těch témat poměrně hodně, okolnosti mění i vyznění některých titulů. Každá forma reflexe, kterou společnost může dostat, je cenná," uvedl Glaser.
Divadlo se stále vypořádává s dopady pandemie a souvisejících omezení. Rok 2021 byl ještě horší než ten předchozí, i první měsíce letoška přinášely řadu vynucených změn kvůli nemocem a karanténám. Nyní se hraje bez protiepidemických omezení, atmosféru ve společnosti ale zase ovlivňuje válka na Ukrajině, kterou napadla ruská vojska. Projevují se obavy z ekonomických důsledků.
Divadelníci vidí změny v chování publika. "Lidé se více rozhodují na poslední chvíli, nejsou tolik ochotní kupovat si lístky dlouho dopředu," uvedl umělecký šéf baletu Mário Radačovský.
Předplatné Národního divadla Brno je flexibilní. Diváci si mohou vybrat preferovaný žánr, termíny ve všední dny nebo o víkendech, jednotlivé skupiny předplatného lze kombinovat.
Činoherní soubor chystá například dvě autorské adaptace klasických textů. Českou "hru o trůny" Neklan od Julia Zeyera přebásnil Jaroslav Vostrý, drama Na dně od Maxima Gorkého přeložil a přiblížil současnosti Tomáš Vůjtek. Na linii nových her navážou Petr Stančík, který zpracoval životní příběh Oldřicha Nového, a Marek Šindelka, jenž ve hře Feminista čerpal inspiraci v ryze současných tématech.
Baletní soubor chystá například program složený z choreografií slavného George Balanchina. Opera se připracuje na díla Leoše Janáčka Z mrtvého domu a Glagolská mše, na Falstaffa od Giuseppa Verdiho, ale také na Veselou vdovu Franze Lehára.