Nová mateřská škola Nad Dědinou pro 84 dětí by se podle starosty brněnské Bystrce Tomáše Kratochvíla (ČSSD) měla začít stavět na podzim příštího roku. „V průběhu jejího projektování jsem navrhl objekt se třemi třídami doplnit a rozšířit o tělocvičnu, která bude sloužit zároveň jako společenská místnost,“ upřesnil zpravodajskému portálu BRŇAN Tomáš Kratochvíl. 

Podle něj tak vznikne prostor o rozloze téměř 120 metrů čtverečních, který lze kromě tělocviku a sportovních aktivit využít třeba pro besídky a společenská a kulturní setkání. „Můžou tam být i dětské kroužky nebo aktivity rodičů s dětmi,“ doplnil starosta. Náklady na vybudování nové školky se podle Kratochvíla zatím odhadují na 60 milionů korun. „To však nemusí platit, protože cena se ještě může měnit v závislosti na tom, jak se podaří zakázku vysoutěžit. V konečném výsledku tak není vyloučeno, že se náklady, na kterých se bude z větší části podílet město, i sníží,“ uvedl bystrcký starosta s tím, že
finanční spoluúčast městské části bude nejvýše 16,9 milionu korun. Podle Kratochvíla se po dlouhých letech konečně hnuly ledy v ožehavé záležitosti v podobě řešení problematické křižovatky Bystrcká-Kniničská u supermarketu Uni Hobby poblíž zastávky MHD  kamenolom, kde se kříží tramvajové koleje s frekventovanými komunikacemi. 

Křižovatka podle něj leží na území, kterému by měla být věnována zvláštní pozornost. „Je v katastrálním území městské části Komín, zároveň je to hlavní přístupová komunikace do dalších městských částí Bystrce, Kníniček a Žebětína,“ sdělil Kratochvíl. Podle něj se řešení problematické křižovatky týká i okresu Brno-venkov, protože jde o přístup do Jinačovic, Rozdrojovic a Veverské Bítýšky. Dopravní nepropustnost nejen v odpoledních hodinách je zde pravidlem, s přibývající zástavbou se bude situace ještě zhoršovat. „Ta křižovatka je fakt hrozná. Jezdím tudy každý den od Kuřimi do práce a v
ranní špičce trvá třeba pět minut, než se dostanu k odbočení do Bystrce,“ postěžoval si například řidič Karel Zavadil z Blanenska.

„Na základě mojí výzvy z roku 2015 jsme nyní poslali žádost na magistrát, aby se konečně dalo do pohybu projektování mimoúrovňové křižovatky. Žádost podpořili i starostové dalších zmíněných  přilehlých brněnských městských částí a také starostové uvedených obcí ze spádové oblasti na Brněnsku,“ zdůraznil Tomáš Kratochvíl.

Na výstavbě mimoúrovňové křižovatky za zhruba 1,7 miliardy by se podle starosty měl podílet i kraj. Pokud půjde vše podle plánu, mohlo by být stavební povolení vydáno v srpnu roku 2024 a poté by se mohlo začít stavět.