Území plné zeleně, stromů a keřů v poměrně hustě obydlené lokalitě Líšně řeší tamní radnice už devátým rokem.
„V průběhu let vznikly občanské aktivity, které o park chtěly pečovat. Řešili jsme však problémy s navážkou a teprve loni v říjnu město Brno dořešilo majetkové problémy s touto lokalitou,“ uvedl líšeňský starosta Břetislav Štefan (ČSSD).
Podle něj se podařilo vykoupit poslední pozemek od soukromého vlastníka a nic už by tak nemělo bránit zamýšlené renovaci zeleného území.
„Loni o prázdninách jsme udělali anketu, v níž 70 procent obyvatel dalo jasně najevo, že si přejí, aby území bylo zakomponované do poměrně hustě osídlené části sídliště,“ upřesnil starosta.
V Jedlém parku by chtěla radnice využít takzvanou retenční vodu ze střech okolních domů. „Podle projektantů a zahradních architektů to ale bude poměrně drahé řešení. Náklady na zadržování a retenci vody se odhadují na 12 milionů a vlastní úpravy parku by měly přijít na 10 milionů korun,“ informoval zpravodajský portál BRŇAN Břetislav Štefan.
Úpravy parku, z něhož vedou do dalších lokalit Brna i tzv. zelené mosty napomáhající přirozené migraci živočichů, jsou podle něj limitované i tím, že z jedné strany území jezdí tramvaj a z druhé strany jezdí autobusy MHD.
„Jsou tam také inženýrské sítě, například dráty a sloupy vysokého napětí, plynovod a kabely nízkého napětí,“ vypočítal starosta. A doplnil, že z parku museli vystěhovat i několik bezdomovců.
Radnice bude podle něj usilovat o spíše přirozenější vzhled parku. „Chceme prostředí celkově kultivovat. Louka uprostřed území zůstane veřejně přístupná a otevřená, aby tam mohly být pořádány různé komunitní akce,“ vysvětlil Štefan.
Podle něj představí vedení městské části v dubnu či květnu na veřejné debatě podrobnější informace k renovaci Jedlého parku a ukáže posun v území. „Zároveň při debatě chceme posbírat podněty, jak území ještě vylepšit,“ dodal líšeňský starosta.