Když si chce fanynka joggingu Dáša Bachová z jihomoravské metropole zaběhat se svou čilou kolií a nechat přitom fenku vydovádět v přírodním prostředí, moc vhodných míst v centrální části města pod Špilberkem nenajde. „Ráda si ráno nebo večer zaběhám a beru si psa s sebou. Proto bych uvítala možnost, aby si moje kolie mohla vyhrát třeba s míčkem někde v parku nebo na louce,“ svěřila se zpravodajskému portálu BRŇAN mladá žena.
Skloubit obě věci jí už možná brzy nabídnou nové psí louky, o jejichž vzniku hned v několika lokalitách jedná vedení radnice v brněnských Černovicích. První místo, kde by mohla psí louka mohla být, je podle webu městské části mezi Olomouckou a Kneslovou ulicí. „Psi tam budou muset být pod dohledem majitelů, kteří by nechali své mazlíčky běhat na volno, ovšem s náhubkem na čenichu. Neoplocená louka by byla jen označená a stále by zde platila povinnost po psech uklízet,“ upřesnilo vedení radnice.
Na druhé straně Olomoucké ulice u domů Turgeněvova 2 a, b, c, kde lidé přišli o kus zeleně, pak radnice zvažuje zrušení zákazu vstupu se psy. Tyto návrhy předáme na magistrát, který každý rok místa aktualizuje ve vyhlášce. Nyní psi běhají bez náhubku a vodítka v oplocených výbězích v Mírové a Kneslově ulici, sdělila radnice na svém webu.
Naopak na šestnácti místech v Černovicích je pohyb psů omezený a nově o tom informují červené tabulky. Jedná se hlavně o dětská hřiště, sportoviště, veřejná prostranství, kde se pohybuje hodně lidí, nebo parky. Radnice proto nechala vytvořit nové cedule, které na to upozorní. „Ty staré byly mnohdy už v tak špatném stavu, že byly nečitelné,“ uvedlo vedení městské části.
Podle něj pak také ve spolupráci s Českým svazem ochránců přírody přibylo v Černovicích deset budek pro drobné ptactvo v Lesoparku. Po zkušenostech ze sousedních městských částí se na stromech objevilo pět velkých sýkorníků pro sýkory koňadry, brhlíky lesní, vrabce polní či rehky zahradní. Dále pak dva malé sýkorníky, kam rády zavítají sýkory modřinky či sýkorky babky, a tři špačníky, kde svůj domov najdou třeba špačci obecní, vrabci polní, brhlíci lesní nebo krutihlavové obecní.
Budky vyrobili ochránci přírody z dřevěného masivu. Přední dvířka jsou z tvrdého dřeva, aby odolala rozmarům strakapoudů, kteří je rádi ničí. Na stříškách je většinou plech, s výjimkou několika velkých sýkorníků. Ty chrání proti dešti asfaltová lepenka, která neklouže a umožňuje, aby se v budce zahnízdily i veverky. Ornitologové také zkontrolují obsazenost budek v době prvního a druhého hnízdění mezi květnem a červnem a následně je vyčistí.