Jak už zpravodajský portál BRŇAN informoval, reklamy se tam vylouply v červenci při zahájení prací na VMO na Tomkově náměstí, kdy šel k zemi sousední starý dům číslo 7, postavený ještě před druhou světovou válkou. Otazníky však podle starosty Brna-severu Martina Malečka (SOL) budilo podivné zkosení reklamy. „Z historické pohlednice je patrné, že vedle Sokolovny stál kdysi přízemní domek. Jeho silueta se po odklizení sutin pěkně objevila a je vysvětlením, proč není reklama na celé ploše zdi. V době svého vzniku totiž kopírovala reklama tento tehdy vedle Sokolovny stojící dům,“ uvedl starosta na sociální síti.
Nad reklamami na deštníky, koženou galanterii, hračky a oděvy se skví červenobílý nápis STAROBRNĚNSKÁ RESTAURACE a vedle něho ruka ukazující prstem dolů – to byla reklama na hospodu v Sokolovně. „Vizuálně propracovaná a největší reklama s textem VEDOUCÍ ZNAČKA ČALOUNĚNÉHO NÁBYTKU BOŽÁNEK NOVÁ 28 (ulice Nová je dnes Lidická) patřila významnému brněnskému podnikateli v nábytkářství Bohumilu Božánkovi. Nad ní je modrobílá reklama LÁTKY – J. NÁROK – BRNO KOZÍ 1 TEL. 3034,“ popsal propagační nápisy starosta.
Milovníkům historie, kteří se hned v červenci pustili do zjišťování původu propagačních nápisů, dala podle něj nejvíc zabrat poslední reklama, z níž zbylo jen torzo, chráněné štítem zbořeného domu. Pátráním, srovnáváním vývoje fontů písma a dobových podkladů se podařilo doplnit i její podobu. „Nahoře byl žlutý nápis ALPA na červeném poli, v jeho žlutém podstavci černý nápis MENTHOLOVÁ FRANCOVKA. Pod tímto vším pak modrý nápis na černém pozadí OTUŽUJE a na základě dobových sloganů Alpy je nejpravděpodobnější, že dále bylo slovo SVALY. Víme tedy, jak vypadala kompletní reklama na celé štítové zdi,“ napsal Maleček.
Reklamy podle něj vznikly v roce 1933 nebo o rok později. „V roce 1933 totiž dokončila firma Božánek rekonstrukci objektu na adrese Nová 28, kde byla otevřena firemní továrna na nábytek. Tedy reklama asi nemohla vzniknout dříve.
V roce 1934 přecházela Alpa na jiný font písma ve svém logu, tedy reklama patrně není starší, než z roku 1934,“ upřesnil Maleček. Sokolové z Husovic podle něj plánují štítovou zeď zateplit. Ještě před tím ale reklamu zdokumentují a po zateplení vytvoří její repliku. „Věřme, že se tak stane, mnohým z nás už ta reklama na husovické Sokolovně tak nějak přirostla k srdci,“ doufá starosta.