V půlce listopadu ho jako vítězný vybrala odborná porota urbanisticko-architektonické soutěže v režii kanceláře městského architekta, jejíž výsledky posvětili brněnští radní i vedení Nové Zbrojovky. Lidé si je prohlédnou na výstavě začátkem příštího roku.
„Tři nové budovy jsou obklopené dostatečně velkým veřejným prostranstvím a pěším nabízí maximální prostupnost. Přízemí základní školy s dvorem je pojato velkoryse a bude možné ho zcela otevřít. Škola se zahradou a sportovním areálem se tak propojí se životem obyvatel nové čtvrti,“ uvedla primátorka Markéta Vaňková (ODS).
Komplex ateliérů, kluboven a střešních teras ve 4. patře se podle ní napojí z hlavní ulice a bude ho tak možné využívat pro mimoškolní aktivity a kroužky nezávisle na provozu školy.
„Mateřská škola bude sdílet jednu budovu s tělocvičnou. Bude však mít ze školního náměstí vlastní vstup a dětem nabídne chráněnou předzahrádku s herními prvky a klidnou zahradou na východní straně domu,“ vysvětlil náměstek primátorky René Černý (ANO).
Architekti podle něj kromě škol do třetího objektu zasazují i střední školu se sportovním, společenským a gastronomickým zázemím na křižovatce nové městské třídy a Lazaretní ulice. Prostory by mohly sloužit i pro administrativu nebo židenickou radnici.
Podle starosty této městské části Petra Kunce (Petr Kunc – Hlas pro Židenice) nabídne školka třídy pro maximálně 25 dětí. „V bezbariérové základní škole je pak s kapacitou až 810 dětí navrženo 15 kmenových učeben na prvním stupni a 12 kmenových univerzálních učeben na druhém stupni,“ vypočítal Kunc.
Budovy škol obklopené mnohopodlažní zástavbou městského centra vytvoří podle vítězného týmu rafinovanou soustavu venkovních a vnitřních prostor s citlivě nastavenou funkční skladbou. „Uvnitř jsou přitom navrženy jako volně plynoucí vzdělávací krajina – rozmanitá, velkorysá, variabilní a bezpečná, umožňující reagovat na dynamicky se vyvíjející vzdělávací potřeby,“ představili architekti svůj návrh Školy 21. století pro město 21. století.
„Soutěžní porota na vítězném návrhu ocenila především různorodá veřejná prostranství s odlišnými charaktery, která jsou vhodně členěna a vtahují život z bulváru. A krajinářské řešení je úzce spojeno s konceptem modrozelené infrastruktury a hospodaření s dešťovou vodou,“ řekl městský architekt Michal Sedláček, který také seděl v porotě.
„Novou Zbrojovku od začátku připravujeme jako živou městskou čtvrť. Pro tu je kvalitní veřejná a občanská vybavenost stěžejní. Ještě předtím, než jsme požádali o stavební povolení na první byty, jsme proto chtěli mít jasno o podobě základní školy, školky i přilehlých prostranství,“ dodal projektový manažer Nové Zbrojovky Jan Růžička.