Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání společností Metrostav a Metrostav Infrastructure v případu machinací se zakázkami na opravu Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem na Pardubicku. Justice firmy uznala vinnými, neuložila jim ale další tresty nad rámec těch, které dostaly v jiných kauzách. S dovoláním neuspěl ani bývalý nejvyšší státní zástupce Igor Stříž, jenž verdikt považoval za příliš mírný a zpochybňoval právní posouzení skutku. NS rozhodl koncem dubna, výsledek sdělila jeho mluvčí Gabriela Tomíčková. Plné odůvodnění zatím není k dispozici.
Stříž dovolání podával v neprospěch společností Metrostav, Metrostav Infrastructure, Cettus a bývalého oblastního šéfa Metrostavu Jiřího Mottla. Nesouhlasil například s tím, že Mottlovi nebyl uložen souhrnný trest. „Pokud se pachatel dopustil přípravy zvlášť závažného zločinu, přípravné jednání bylo sofistikované a úloha pachatele byla v trestní věci velmi významná, pak zpravidla nejsou splněny podmínky pro mimořádné snížení trestu odnětí svobody,“ stálo v odmítnutém dovolání.
Žalobci už dříve usilovali také o přísnější postih Metrostavu a Metrostav Infrastructure, konkrétně o prodloužení zákazu účasti na veřejných zakázkách
Vrchní soud v Praze ale v dubnu 2023 označil tresty uložené v dalších kauzách za jinou trestnou činnost za dostačující. Zohlednil například dobu, která od spáchání činů uplynula. Přihlédl také k tomu, že v mezičase změnily firmy své vnitřní předpisy a vyměnily vedoucí pracovníky.
Pražský vrchní soud už v únoru 2023 pravomocně potrestal kvůli hřebčínu 12 lidí a firmu Chládek a Tintěra
Uložil jim podmíněné či peněžité tresty, podobně jako předtím východočeský krajský soud. Nejpřísnější trest zůstal bývalému řediteli stavební firmy Cettus Vladimíru Novému. V roce 2013 byl zástupcem investora a zmanipuloval výběrové řízení na zpracování projektové dokumentace a technický dozor. Odvolací senát mu potvrdil tříletý podmíněný trest se zkušební dobou na pět let.
O balíku dovolání proti rozhodnutí vrchního soudu z února 2023 zatím NS podle dostupných informací nerozhodnul
Na NS se obrátila zhruba polovina odsouzených, ale také Stříž. Jeho dovolání se týkala 16 fyzických a právnických osob. Žalobci u některých prosazovali přísnější právní kvalifikaci, případně zpochybňovali uložení trestu pod zákonnou sazbou. Dále nesouhlasili se zproštěním některých firem.
Celá kauza se týkala přípravy a realizace zadávacího řízení v projektu Obnova součástí národní kulturní památky Hřebčín v Kladrubech nad Labem. Stíhání souviselo s první a druhou etapou obnovy památky. Podle obžaloby byla jednáním obžalovaných ohrožena dotace na rekonstrukci hřebčína ve výši 250 milionů korun.