Kastrace volně žijících koček, které jsou jediným spolehlivým prostředkem proti jejich přemnožení, na jihu Moravy stále nejčastěji zajišťují neziskové organizace. Zákon přitom tuto povinnost ukládá obcím. Některá města v kraji mají vlastní dotační programy, podle Lenky Němcové z charitativního spolku Kryšpín, který pomáhá kočičím útulkům na jižní Moravě, ale chybí systémové řešení.
„Neziskové organizace se snaží dělat, co mohou, ale bez plošného řešení to nikdy nebude dostatečné. Kočky se totiž množí geometrickou řadou,“ uvedla Němcová.
Upozornila, že kastrace koček je jediný humánní způsob, jak zabránit jejich přemnožení. „V první řadě se jedná o etickou otázku – toulavé kočky často trpí nemocemi, zraněními a umírají v bolestech. Dále je zde i určitá ekologická zátěž, protože přemnožené kočky loví třeba velké množství ptáků,“ sdělila Němcová.
Kastrační program pro volně žijící kočky v celé České republice provozuje například organizace Feliti, která od začátku svého působení pomohla zajistit kastrace více než 9000 zvířat. Uvádí to na svých webových stránkách. Po celém Česku působí také KasProCats z Velké Bíteše. „Naším cílem je udělat kastrace dostupnější pro lidi. Pomáháme jim s celým procesem, nabízíme kontakty na veterináře a přispíváme na náklady. Nezáleží nám na tom, zda je kočka toulavá nebo má majitele,“ uvedl za spolek Luboš Kristek.
Spolek se zároveň snaží do kastračního programu zapojit i samosprávy
„Obcím se do toho popravdě řečeno moc nechce. Typicky se vymlouvají na to, že tohle předtím neřešily, tak proč by měly teď,“ řekl Kristek. Situace se však podle něj zlepšuje, před pěti lety iniciativu podpořilo v Česku 29 obcí, dnes je jich už několik stovek. „Na druhou stranu v České republice máme přes 6000 obcí, takže je to stále jen zlomek,“ dodal Kristek.
Mezi obce spolupracující s KasProCats patří například Veverská Bítýška. „Když máme na našem území nějakou kočku, o které si myslíme, že je volně žijící, tak zařizujeme její kastraci,“ řekl starosta Lukáš Zavadil (PRO Bítýšku). Od prosince 2023 město poskytuje majitelům koček příspěvek na jejich kastraci. Podpora činí 250 korun v případě samce a 500 korun v případě samice. „Za rok 2024 byl čerpán příspěvek třikrát,“ uvedl Zavadil.
Možnost získat finanční příspěvek na kastraci zavedlo od února 2024 také město Blansko. „Výše poskytovaného daru je stanovena maximálně na 800 korun na zákrok v případě kočky a na 500 korun v případě kocoura. Zatím jsme měli necelých šest desítek žádostí. Program pokračuje i v roce 2025,“ řekla mluvčí radnice Pavla Komárková.