Prezidentská kandidátka Danuše Nerudová opětovně odmítla, že by v kauze „rychlotitulů“ a plagiátů závěrečných prací studentů Mendelovy univerzity v Brně jakožto její rektorka zásadně pochybila. Připustila, že mohla některé záležitosti řešit rychleji, zdůraznila ale, že postupovala podle zákona.
Zároveň sdělila, že se jednalo o problém jediné fakulty, nikoliv o systémové selhání univerzity, a odmítla, že by univerzita pod jejím vedením s tituly obchodovala. Nerudová to uvedla ve svém vyjádření, které zveřejnila na svém webu.
Brněnskou univerzitu Nerudová vedla od února 2018 do konce letošního ledna. Podle kontroly Národního akreditačního úřadu (NAÚ) docházelo v době, kdy byla Nerudová rektorkou Mendelovy univerzity, na škole k porušování zákonu o vysokých školách, nařízení vlády o standardech pro akreditace ve vysokém školství i vlastních předpisů školy. Zpráva o kontrole NAÚ není zatím veřejná, její závěry zveřejnil dříve Deník N.
Postupovala podle zákona
„Postupovala jsem tak, jak jsem jako rektorka měla a podle zákona mohla. Možná jsem některé věci mohla řešit o pár týdnů rychleji, například nečekat na řádný termín Rady (pro vnitřní hodnocení), ale svolat mimořádné jednání o tři týdny dříve. Setkala jsem se ale s něčím takovým poprvé a na podstatě věci by to bohužel nic nezměnilo,“ uvedla Nerudová.
Kandidátka na prezidentku sdělila, že o případech snazšího a kratšího studia některých zahraničních studentů Provozně-ekonomické fakulty (PEF) Mendelovy univerzity se dozvěděla v lednu 2021 a upozornění na možný plagiát jedné disertační práce obdržela v březnu 2021. „Okamžitě jsem ale podezření začala prověřovat,“ napsala.
Nemůžu mít přehled o všem, tvrdí Nerudová
Obě možná pochybení se podle ekonomky týkala pouze několika studentů doktorského studijního programu Economics and Management. „Problém se objevil u jednotek studentů, v jednom studijním programu, na jedné fakultě. Jeden člověk nemůže mít přehled o všech 8000 studentech,“ sdělila. Mendelova univerzita má pět fakult a zajišťuje 179 studijních programů v českém jazyce a 52 v cizím jazyce.
Nerudová v prohlášení informovala, že ve studijním programu Economics and Management, kde k pochybením docházelo, nebyla v oborové radě, negarantovala tak v tomto programu žádné předměty a nemohla v něm studenty zkoušet. „U státních závěrečných zkoušek jsem na tomto programu byla jen dvakrát, a to vždy jen jako školitelka, která nepíše posudek na samotnou závěrečnou práci studenta,“ sdělila.
S tituly prý nikdo neobchodoval
Odmítla rovněž, že by univerzita obchodovala s tituly. Podezřelý podle ní nebyl ani rostoucí počet absolventů anglického studijního programu. Podle Nerudové byl počet úspěšných absolventů studijního programu v angličtině procentuálně podobný tomu v češtině. Zároveň sdělila, že byl dodržovaný limit nejvíce sedmi zahraničních doktorandů na jednoho školitele, přičemž od roku 2021 to bylo nejvýše pět doktorandů.
Za pochybení může děkan
Z vyjádření bývalé rektorky brněnské školy tak vyplývá, že podle ní za pochybení na PEF nese odpovědnost její děkan Pavel Žufan, který v dotčené době fakultu vedl. Děkani, kteří jsou do funkce voleni fakultním akademickým senátem, mají ze zákona odpovědnost za fakulty a její studijní programy a rovněž rozhodují o přijetí zájemce o studium ke studiu ve studijním programu, který fakulta organizuje. Žufan kvůli pochybnostem kolem doktorských programů v závěru loňského roku rezignoval. Z funkce odejde k 31. lednu 2023.
Výsledek kontroly sdělí 19. ledna
Zástupce NAÚ Jiří Smrčka ČTK dříve sdělil, že úřad dále řeší možné odnětí institucionální akreditace pro studium ekonomických oborů na Mendelově univerzitě. Dění na škole řeší úřad ve dvou správních řízeních. Řeší se akreditace pro ekonomické obory po kontrole na PEF a závěry kontroly i na dalších částech školy. Zprávu o kontrole NAÚ představí 19. ledna na zasedání rady NAÚ.