Odborníci z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně podporují návrh vládní novely zákona o myslivosti představený ministerstvem zemědělství. Novelu vnímají jako příležitost ke zlepšení překonaných či zcela nefungujících pravidel v mysliveckém hospodaření a tvrdí, že tento fakt zcela zaniká v ostré diskuzi provázející zveřejněný návrh. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí MENDELU Monika Pevná.

Změna legislativy je nezbytná

Fakulta považuje změnu stávající legislativy za nezbytnou, neboť současný způsob plánování chovu zvěře nepřinesl v několika posledních desetiletích očekávané výsledky. Současný způsob plánování výše lovu a nedůsledná kontrola ulovených kusů naopak způsobuje neustálý nárůst početnosti spárkaté býložravé zvěře.

Spárkatá zvěř působí velké škody, říká děkan fakulty

„Velmi negativně vnímáme, že dosavadní myslivecké hospodaření na většině území České republiky vyústilo ve vysokou početnost spárkaté zvěře a způsobené škody jsou nad únosnost současné krajiny. Nefunkční legislativa je toho nepochybně jednou z nejvýznamnějších příčin,“ uvedl děkan lesnické a dřevařské fakulty Libor Jankovský, který vede Ústav ochrany lesů a myslivosti.

Podporují zmenšení honiteb

Navržená novela posiluje práva vlastníků pozemků a zjednodušuje proces tvorby i změnu honiteb. Zastáncem tohoto principu je i univerzita. „Zásadním omezením vlastnického práva v myslivosti je velikost honitby, a proto podporujeme její zmenšení pro vlastní i společenstevní honitby. Navrhované snížení výměry na kompromisních 250 hektarů nepřinese žádné zásadní negativní dopady jak na počet myslivců, tak na krajinu či zvěř. Zodpovědným vlastníkům menší výměry půdy naopak umožní vytvořit si honitbu vlastní, kde budou rozhodovat o hospodaření dle svých představ,“ řekl Jiří Kamler z Ústavu ochrany lesů a myslivosti.

Postup by rozhodně neohrožoval místní populace spárkaté zvěře

Odborníci z fakulty by přitom přivítali tvrdší přístup, než jaký předkládá vládní návrh. „Z našeho pohledu bychom navrhovali ještě větší snížení minimální výměry, které by podstatně rozšiřovalo počet honiteb spravovaných vlastníky pozemků přímo. V případě fungujících oblastí chovu by tento postup rozhodně neohrožoval místní populace spárkaté zvěře. Jsme také zastánci usnadnění schvalování změn honiteb a doručování formou veřejných vyhlášek, což zajistí větší operativnost procesů,“ doplnil Kamler.

Lov netrofejové zvěře vymění za vzdání se práva na náhradu škody

Emoce v navrhované novele vzbuzuje část o umožnění lovu vlastníkům a nájemcům pozemků nad 30 hektarů. Podle odhadů odborníků z Mendelovy univerzity bude mít toto opatření pouze lokální význam, a to v místech, kde se menší vlastníci půdy nejsou schopni dohodnout s uživateli honiteb. Ti pak mohou volit cestu lovu netrofejové zvěře na vlastních pozemcích výměnou za vzdání se práva na náhradu škody.