Vědci z Mendelovy univerzity objevili na Brněnsku pod kůrou ořešáku královského novou škodlivou houbu. Ta se aktivně šíří nepůvodním kůrovcem, který se na ořešácích v Evropě vyskytuje posledních 15 let. Vědci potvrdili, že houba způsobuje závažná oslabení a poškození stromů. Výsledky studie, kterou uveřejnil mezinárodní vědecký časopis Journal of Plant Pathology využijí instituce zabývající se ochranou rostlin a monitoringem škodlivých organizmů, uvedla v tiskové zprávě mluvčí Mendelovy univerzity v Brně Tereza Pospíchalová.
Už před 15 lety se v tuzemsku objevil kůrovec ořešákový
Nepůvodní druhy organizmů šířící se na našem území vzbuzují oprávněný zájem vědců. Před 15 lety se v tuzemsku objevil kůrovec ořešákový pocházející z Asie. „Tento druh se v Česku šíří především v nížinách a podílí se na chřadnutí ořešáku černého i ořešáku královského. Již před lety si vědci současně všimli, že v okolí chodbiček, které kůrovec vytváří v kůře stromů, dochází k tvorbě tmavých nekróz a z povrchu kůry roní tmavá tekutina. Z takto napadeného dřeva jsme izolovali houbu rodu ofiostoma, kterou nebylo možné zařadit k žádnému dosud známému druhu,“ uvedl jeden z členů vědeckého týmu Jiří Foit.
Nový druh houby nese název ofiostoma ořešáková
Odborník na tuto skupinu vřeckovýtrusých hub Miroslav Kolařík z Mikrobiologického ústavu Akademie věd potvrdil, že se jedná o nový druh pro vědu, který nyní formálně popsali a pojmenovali ofiostoma ořešáková. Působí takzvané tracheomykózní onemocnění dřevin, tedy prosychání koruny spojené s vadnutím a žloutnutím listů. Známá je například grafióza jilmu, která v Evropě decimuje populace těchto stromů již více než sto let.
Houby vypadají nenápadně
„Na rozdíl od stopkovýtrusých hub, například chorošovitých, nevytvářejí tyto houby okem viditelné plodnice, takže nejsou nápadné. Napadený strom se projevuje prosycháním a na kmeni, v okolí otvorů vytvořených kůrovcem, se tvoří tmavé nekrózy, které tato houba způsobuje. Vzhledem ke společnému výskytu brouka i houby je obtížné jednoznačně určit, který z obou organizmů je bezprostřední příčinou zhoršení zdravotního stavu dřeviny. Pravděpodobně se jedná o jejich souběžné působení,“ řekl další vědec Michal Tomšovský.
Ofiostomu ořešákovou šíří kůrovec
Tým výzkumníků potvrdil, že ofiostoma ořešáková se aktivně šíří pomocí kůrovce, který přenáší výtrusy houby na svém těle v drobných jamkách nacházejících se na jeho krovkách. Testy prokázaly, že houba působí poškození živého kmene stromu i bez přítomnosti kůrovce, a také citlivost na houbovou infekci jak u ořešáku královského, tak u ořešáku černého.
Nepůvodní ořešák královský vyniká svými plody
Oba druhy ořešáků se v tuzemsku považují za nepůvodní, ale patří mezi významné dřeviny. „Ořešák královský rostoucí většinou ve volné krajině, zahradách a sadech vyniká svými plody. Jeho nutričně bohaté vlašské ořechy jsou všeobecně oblíbené a široce uplatnitelné v potravinářství. Naproti tomu ořešák černý pěstovaný v nížinných lesích je ceněný především pro své velmi kvalitní a dekorativní dřevo. Proto je třeba zdravotnímu stavu těchto dřevin věnovat náležitou pozornost,“ dodal Josef Kašák z Ústavu ochrany lesů a myslivosti.