Plyšová partička procestuje během čtrnácti dní přes sto měst a bude šířit poselství o utrpení slepic v klecích.
Princip Slepičí tour je jednoduchý. Vše začalo u celebrit, kterým není utrpení zvířat lhostejné. Známé osobnosti – například herečka Patricie Solaříková nebo zpěvačka Ewa Farna – se plyšových slepic ujaly, pojmenovaly je a vytvořily jim osobitou vizáž, aby tak ukázaly, že legislativní zákaz podporují.
„Existuje šance legislativně zakázat nejhorší způsob chovu slepic, což je klecový chov. Denně v něm trpí 5 milionů těchto zvířat,“ vysvětluje Ewa Farna, proč se rozhodla podpořit Slepičí tour. Její pěvecký kolega Ben Cristovao se do akce zapojil, protože by rád pomohl změnit přístup lidí ke zvířatům: „K tomu, abychom si opět mohli říkat lidé i v chování ke zvířatům, máme ještě daleko,“ míní Ben.
Podpořit Slepičí tour se rozhodla i Patricie Solaříková: „Klecové chovy do 21. století nepatří. Všichni jsme viděli děsivé záběry českých klecí, které nedávno obletěly internet. Jsem přesvědčená, že přece není nutné slepice takhle trápit, když existují i šetrnější varianty. Proto jsem pro zákaz klecového chovu slepic a jsem ráda, že můžu být patronem této důležité akce,” uvedla herečka.
Celebritami upravené plyšové hrdinky budou za pomoci dobrovolníků a aktivistů cestovat z města do města a vyprávět hrůzné příběhy zažité v klecových chovech. Každá z nich symbolicky zastupuje miliony dalších, které se nemohou v přeplněných klecích ani pořádně proběhnout, natož procestovat republiku. Dobrovolníci se budou na podporu zákazu klecových chovů se slepičkou fotit u dominant svých měst, podepisovat petice a zapojovat do akce další lidi. Fotky budou sdílet jednotlivé slepičí hrdinky na svých instagramových profilech. Vznikne tak řada zajímavých obrázků, jejichž prostřednictvím lidé dají jasně najevo, že s klecovými chovy nesouhlasí.
„Slepice v klecových chovech zažívají peklo. Celý svůj život stráví namačkané v drátěné kleci, ze které není úniku. Mnozí politici tvrdí, že to nikoho mimo Prahu nezajímá. Chceme je vyvést z omylu a ukázat, že Čechům ze všech koutů země na zvířatech záleží a jsou soucitní stejně jako lidé v Německu a Rakousku. Tam už tento krutý způsob chovu zakázali,“ říká Jana Menčíková, místopředsedkyně spolku OBRAZ. „Chceme dokázat, že i ti Češi, kteří mají hluboko do kapsy, nechtějí ušetřit za každou cenu. Rozdíl 20 haléřů na jednom vejci je totiž vykoupený celoživotním utrpením slepic,” dodává Menčíková.
Tour vyvrcholí 8. června v Pelhřimově, kde bude probíhat festival rekordů a kuriozit, na kterém si plyšová partička převezme titul pro nejzcestovalejší hejno slepic. Zapíše se tak do České knihy rekordů. To je však jen nadstavbou této neobvyklé akce. Jejím hlavním cílem je podpořit zákaz klecových chovů. Obránci zvířat už mají s podobným projektem zkušenosti. Před dvěma lety podnikli akci nazvanou Měsíc v kleci na podporu zákazu kožešinových farem. Jejich snažení bylo tehdy úspěšné a kožešinové farmy jsou od ledna 2019 v České republice zakázány.