Nejvyšší soud (NS) vyzval plénum Ústavního soudu (ÚS), aby zrušilo dvě formulace v zákonech o odškodnění za újmy způsobené očkováním. Znění zákona podle něj odporuje ústavnímu pořádku. Žadatelé o náhradu totiž nyní musí prokazovat „zvlášť závažnou újmu“, což prakticky znemožňuje odškodnění získat. Dnes o tom informoval server iRozhlas.cz.
Server uvedl, že zákony o odškodnění lidí, kteří utrpěli újmu povinným očkováním nebo vakcínou proti covidu-19, platí od roku 2020. Ministerstvo zdravotnictví ale teprve letos v únoru přiznalo náhradu prvnímu žadateli, a to za úmrtí dítěte po očkování povinnou hexavakcínou. Dalších 160 žádostí o náhradu ministerstvo odmítlo, z toho velkou většinu po očkování proti covidu. Žadatelé podle serveru většinou neprokázali „zvlášť závažné ublížení na zdraví“, jak nařizuje zákon.
Podle Nejvyššího soudu ale toto znění zákona odporuje ústavnímu pořádku
„Omezení nároku požadavkem ’zvláštní závažnosti ublížení na zdraví’ je v rozporu s ústavním pořádkem České republiky,“ napsal do návrhu na změnu zákona předseda senátu Petr Vojtek.
Nejvyšší soud proto vyzval ústavní soudce, aby z obou zákonů – o odškodnění újmy způsobené povinným očkováním a o odškodnění újmy způsobené očkováním proti covidu – vyškrtli sousloví „zvlášť závažnému“.
„Nejde o zrušení celého zákona, ale jenom část toho textu. Aby Ústavní soud tu přísnou podmínku pro její protiústavnost zrušil. Tím se otevře soudům prostor pro to, aby svým výkladem a svojí úvahou dospěly k nějakým předvídatelným závěrům o spravedlivé výši náhrady,“ popsal Radiožurnálu soudce Vojtek.