Zakázku zadal státní podnik Palivový kombinát Ústí, vybíral ze dvou nabídek. Vyplývá to z informací ve Věstníku veřejných zakázek, o výsledku zadávacího řízení dnes informuje server E15.cz.
Cílem zakázky je podle nových báňských předpisů zabezpečit 48 starých sond, které byly v minulosti nevhodně nebo nedostatečně zlikvidovány. Upravit se mají tak, aby ropa nebo plyn v budoucnu nemohly proniknout na zemský povrch ani se dostat do jiných oblastí v podzemí. U 13 sond se bude také odstraňovat znečištěná zemina a podzemní voda. Hodnotu zakázky Palivový kombinát Ústí původně odhadoval na 638,5 milionu korun.
Hotovo by mělo být v prosinci 2021, píše server. Sdružení kolem firmy Geosan Stavební, která se z Geosan Group vyčlenila, podle E15 už podobný tendr vyhrálo v roce 2010. V zakázce za 680 milionů korun se zabývalo ochranou zdroje pitné vody proti znečištění ropnými látkami.
Většina starých průzkumných a těžebních vrtů na jižní Moravě vznikla mezi lety 1925 až 1965, píše server. V roce 1997 povodeň na Moravě vyplavila do vody ropné skvrny z vytěžených vrtů nedaleko Hodonína. Firma, která je předtím odkoupila od Moravských naftových dolů, ale zkrachovala a povinnost zlikvidovat vytěžené sondy a sanovat ekologické škody přešla na stát. Státní podnik Palivový kombinát Ústí nad Labem byl odstraněním škod pověřen v roce 2007.
Kolem likvidace starých vrtů na jižní Moravě se v minulosti objevily kontroverze. Výsledky tří tendrů na likvidaci ekologických škod napadl v září 2011 tehdejší ministr vnitra za Věci veřejné Radek John. Tvrdil, že zakázky jsou předražené. Ministerstvo financí, která vítěze tendrů vybralo, kritiku odmítlo.