Rektorské fanfáry Masarykovy univerzity, Mendelovy univerzity a Vysokého učení technického zazněly při sobotním závěrečném ohňostroji mezinárodního festivalu Ignis Brunensis.

Diváci hodnotili úroveň show vysoko. Například absolventu Masarykovy univerzity Pavlu Doležalovi se nejvíc líbil závěr ohňostroje. „Byl úplně úžasný. Ale fanfáru Masarykovy univerzity jsem bohužel nepoznal," řekl. Představení nad Špilberkem potěšilo i jeho kamaráda Dominika Veselého. „Bylo to super. Ve středu jsem byl na ohňostroji poprvé, ale tenhle byl snad ještě lepší," zhodnotil.

Také Kristýna Vavricová se vyjádřila poodbně. „Bylo to moc hezké. Nejlepší byl závěr – konce bývají vždycky nejlepší," uvedla.
Stoleté výročí letos slaví Masarykova univerzita, k níž měl hluboký vztah hudební skladatel Leoš Janáček. Právě jeho skladba Suite Allegretto spolu s rektorskou fanfárou Masarykovy univerzity doprovázela část ohňostroje.

Sto let má i Mendelova univerzita. Její rektorskou fanfáru následovala skladba od Mikea Oldfielda, která vzdala hold otci genetiky, šlechtění a rostlinám. Při skladbě Tubullar Bells rozkvetly květiny i na obloze.

Titul nejstarší brněnské univerzity drží Vysoké učení technické. Před sto dvaceti lety ji zakládal František Josef I. Páru a energii mohli diváci pomyslně zahlédnout za zvuků rektorské fanfáry vysokého učení a skladby I like Riding on a Choo-Choo od hudebníka Leslieho Sarony.

Hlavní designér Jaroslav Štolba z týmu Flash Barrandow SFX si dal na přípravě hodně záležet a dílo se jemu i jeho kolegům podařilo. Diváci byli spokojeni.

Po skončení finálového ohňostroje odstartovalo hlasování o diváckou cenu 2019. Hlasovat lze na internetu www.ignisbrunensis.cz a prostřednictvím anketních lístků až do čtvrteční půlnoci. Diváci vybírají svého vítěze ze všech šesti letošních soutěžních i nesoutěžních ohňostrojů.