Od událostí uplyne v noci na 21. srpna 50 let. Výraznou připomínku chystá Masarykova univerzita. Na budovu rektorátu bude od pondělka do čtvrtka promítat projekci nazvanou 1968 – rok smutku a ztrát, oznámila mluvčí univerzity Tereza Fojtová.

Asi sedmiminutová smyčka poběží vždy od 22:00 do 01:00. Videomapping čerpá z dobových pramenů a brněnských reálií, například záznamů pirátského vysílání brněnského studia Československé televize, které zachytili a archivovali v Rakousku. Záběry doplní také ilustrace.

„Vizuálně vycházíme ze symbolického znázornění květinových myšlenek a demokratizačních idejí, které provázejí 60. léta a jsou v kontrastu s obrazy zbraní představujících hrubou vojenskou sílu, kterou Sovětský svaz použil k uchování svého vlivu v Evropě,“ popsala autorka projekce Jana P. Francová z pedagogické fakulty.

Divadlo Bolka Polívky s iniciativou Společně Brno chystají na 21. srpna happening a pietu k uctění obětí okupace. Na Jakubském náměstí odpoledne vystoupí řečníci, zazní protestsongy, zájemci si vyrobí origami holubice míru a zhlédnou dokumenty o okupaci. V 19:00 mohou zamířit na mši za oběti okupace v kostele svatého Jakuba.

Na Malinovského náměstí se v rámci festivalu Uprostřed ve stejný den uskuteční akce Okupace 68. Na programu je projekce krátkého filmu Invaze 1968, režisérem je Karel Čtveráček. Film „rozhýbává“ snímky slavného fotografa Josefa Koudelky, zachycující vpád vojsk Varšavské smlouvy do Prahy.

Návštěvníci mohou zhlédnout i taneční představení inspirovaná odkazem Jana Palacha a Jana Zajíce. Na náměstí bude také výstava dobových rezolucí, plakátů, básní a vzkazů z brněnských ulic ze srpna 1968, jejichž originály byly nedávno nalezeny při stěhování archivu České televize.