Kočka po srážce autem, koťata vyhozená v lese, k smrti zubožený kocour. Podobných případů řeší soukromé kočičí útulky u nás každý rok tisíce. Nebýt jich, nikdo kočkám nepomůže, protože obce až na drobné výjimky kočičí útulky téměř nezakládají ani opuštěným kočkám jinak nepomáhají. Před dvěma lety proto vznikl v Brně charitativní kočičí spolek Kryšpín, aby pomáhal jihomoravským kočičím útulkům.
V péči mají přes 900 koček
Ty jsou stejně jako ostatní v Česku odkázány pouze na dary dobrodinců. Spolek finančně podporuje pouze osobně ověřené útulky, které pomáhají stovkám koček ročně. Při posledním sčítání jich měly v péči 913. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informovala zakladatelka spolku Lenka Němcová.
Rozdělili 1,5 milionu korun
Kryšpín pro podporované útulky zřídil společnou veřejnou sbírku s transparentním účtem s číslem 2501927911/2010. „Provozujeme pro ně dobročinný e-shop a pořádáme on-line aukce a charitativní akce jako je třeba Den koček s Kryšpínem. Jeho třetí ročník se letos v Brně uskuteční 12. srpna,“ upřesnila Němcová. K loňskému 12. prosinci, kdy proběhlo zatím poslední rozdělení peněz z veřejné sbírky, pomohl Kryšpín celkem třinácti útulkům částkou přesahující půldruhého milionu korun.
Podporují jen prověřené útulky
„Aktuálně trvale podporujeme osm osobně ověřených soukromých útulků, které pečují o stovky jihomoravských koček, jeden z útulků ,máme‘ na severní Moravě. Je smutné, že nebýt těchto azylů a dobrých lidí, kteří jim finančně pomáhají, nikdo se o kočky v nouzi nepostará,“ uvedla zakladatelka spolku.
V kraji není žádný obecní azyl pro kočky
Na jihu Moravy, kde spolek především působí, není podle Němcové ani jeden obecní kočičí útulek, pouze tři smíšené. „Podle statistik v kraji žije téměř 1,2 milionu obyvatel a oficiální kapacita registrovaných jihomoravských útulků k letošnímu Novému roku je pouhých 1342 koček. Většinu míst, konkrétně 1151, nabízí navíc útulky soukromé,“ vypočítala Němcová.
Utáhnout útulek je složité
Přitom finančně utáhnout takový útulek není vůbec jednoduché. „Pokud bychom počítali s průměrnou pětistovkou za kočku na měsíc, přičemž většinou je to dvojnásobek, jedná se při posledním sečteném počtu 913 koček v péči námi podporovaných útulků o víc než 456 tisíc korun měsíčně. Proto jsme vznikli, abychom provozovatelkám útulků se sháněním peněz pomáhali a ony se mohly více věnovat přímé péči o kočky,“ vysvětlila zakladatelka Kryšpína.
Kočkám pomáhají hlavně dobrovolníci
Většinu útulků provozují dobrovolníci bez nároku na honorář. Také Kryšpín je neziskový a všechny peníze z veřejné sbírky posílá útulkům. Ty je pak použijí na to, co je zrovna potřeba. „Koupí krmení, stelivo, vybavení útulků, zdravotnický či úklidový materiál nebo zaplatí faktury za veterinární péči. Ty tvoří přibližně polovinu nákladů útulků,“ upřesnila Němcová.
Nabádají ke kastraci koček
Útulky svorně nabádají ke kastraci koček. Ta je podle Němcové jedinou humánní prevencí jejich přemnožení a utrpení. „Útulky praskají ve švech, chybí jim peníze a koček, které potřebují pomoc, bohužel přibývá. Kočka opravdu nemusí mít alespoň jednou za život koťata a kocour nepřestane lovit myši, když jej vykastrujete. To jsou nesmyslná klišé a výmluvy. A že chcete koťátko? Zachraňte nějaké z útulku. Lidé jich od jara do podzimu vyhazují stovky do polí, lesů, luk, a dokonce do popelnic,“ zdůraznila zakladatelka spolku Kryšpín.