Už začátkem února letošního roku upozornila Česká společnost ornitologická na možné ohrožení cenné lokality na jihu Brna, kde hnízdí vzácné druhy ptáků. Nyní našlo vedení města, společně s ornitology, možné řešení.  Na on-line tiskové konferenci to dnes oznámil primátorčin náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL).

Výsledkem by při rozšiřování průmyslové zóny na Černovické terese mohl být vznik rozsáhlého parku na severu lokality. „V návrhu nového územního plánu navrhneme vymezit oblast krajinné zeleně v místě biologicky nejvýznamnější plochy s přítomností zvláště chráněných druhů ptactva. Pro tento úkol bude muset vedení města získat pozemky a domluvit s MPO změnu rekultivace území. Severní část lokality bychom chtěli ochránit před výstavbou a vytvořit z ní místo vhodné pro hnízdění ptáků,“ řekl Hladík.

„Jde o výjimečné území, kde jsme identifikovali desítky vzácných živočichů a patří mezi tři ornitologicky nejcennější území ve městě. Lze na ní najít například kulturní stepi či mozaiku biotopů po těžbě v různých fázích vývoje,“ uvedl ornitolog Jan Sychra.

Hladík řekl, že město chce pro tuto oblast vypsat architektonicko-krajinářskou soutěž, díky které by zde vznikl nový park. Ten by byl volně přístupný veřejnosti a zároveň to bude divočina vhodná pro život mnoha druhů živočichů i rostlin. „Bude to prostor, kam by měli mít ptáci možnost se v blízké budoucnosti přesunout. Na tuto soutěž už máme v rozpočtu vyčleněno 1,5 milionů korun,“ doplnil Hladík.

Černovická terasa zasahuje území kolem 200 hektarů, přírodní část tvoří asi polovina. Park by měl mít asi 35 hektarů. „Jihomoravská pobočka ČSO tu napočítala celkem 122 druhů ptáků, z toho desítky zvláště chráněných zákonem. Výstavba dalších průmyslových či komerčních hal na Černovické terase tak ohrožuje vzácné ptáky, jako jsou koroptve, vlhy, břehule, pěnice vlašské a mnoho dalších. Jsme rádi, že vedení města s námi zahájilo jednání. Žijeme ve 21. století a jsem přesvědčen, že zeleň ve městech musí sloužit jak lidem, tak i živočichům,“ doplnil Sychra.