Vzdušný objekt v areálu Augustiniánského opatství na Starém Brně by měl být místem pořádání přednášek, školení či kulturních a společenských akcí. Obnovený skleník vznikl v rámci česko-rakouského projektu Odkaz G. J. Mendela vědě, kultuře a lidstvu.
Jeho návrh pochází z dílny prestižního brněnského architektonického studia Chybík+Krištof, které čerpalo z archivních materiálů a vycházelo z původní stavby. „Nová interpretace stavby kopíruje originální půdorys a orientaci skleníku, do konstrukce jsme nechali proniknout i příběh o objevování tří Mendelových zákonů dědičnosti,“ vysvětlil Ondřej Chybík.
Unikátní stavbu dokončila firma Stavos Brno s více než měsíčním předstihem „Bylo pro nás ctí obnovit v srdci Starého Brna v rekordním čase významnou památku s vědecko-historickým přesahem, která se stane dominantou města,“ uvedl ředitel firmy Lukáš Kouřil.
Generální převor Řádu Augustiniánů Alejandro Moral poukázal na to, že opatství bylo v Mendelově době významným centrem kultury a vzdělanosti v Brně. „Jsem proto rád, že se obnovený skleník může stát nejen Mendelovým odkazem, ale i místem pro dialog vědy a víry,“ zdůraznil Moral.
Obnovenou zahradní stavbu požehnal brněnský biskup Pavel Konzbul. „Přestože Mendel v mládí trpěl značnou trémou, stal se oblíbeným středoškolským učitelem s vynikajícími pedagogickými dovednostmi. Jeho rozum osvícený vírou v Boha dokázal geniálně propojit svět matematiky a botaniky, a tak lidstvu přinést objev, který známe jako Mendelovy zákony dědičnosti. Schopnost jeho analytického myšlení je praktickým příkladem spojení vědy a víry,“ poznamenal biskup.
Podle hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL) má Mendelův skleník a celý areál opatství potenciál dostat se na seznam UNESCO. „Jeho vědecká a kulturní hodnota celosvětového významu je jedinečná,“ míní Grolich.
„Strategická poloha skleníku v centru Brna dává městu další možnosti prezentace jako místa, kde se dobře pojí byznys se zážitkovou turistikou. Město Brno intenzivně dlouhodobě propaguje Mendelův život a dílo a slavnostní otevření skleníku je završením mendelovského roku 2022, který se slavil po celém městě,“ řekla primátorka Markéta Vaňková (ODS).
Skleník bude možné navštívit v rámci prohlídek pořádaných Mendelovým muzeem Masarykovy univerzity, které sídlí v opatství.
„Masarykova univerzita dlouhodobě pečuje o Mendelův odkaz a intenzivně rozvíjí výuku a výzkum v oborech, kterým se věnoval. Je tedy pro nás ctí být součástí projektu, který umožnil obnovu skleníku, k jehož základům se dlouhé roky jezdili poklonit genetici a další vědci z celého světa,“ dodala prorektorka pro výzkum a doktorské studium Šárka Pospíšilová.