Spolek společné Brno uspořádal u morového sloupu na náměstí Svobody akci Světlo pro Jana Palacha, průběžně se zde zastavily desítky až stovky lidí, mnozí z nich zapálili svíčku. U paty sloupu je i několik fotografií zemřelého studenta historie a politické ekonomie, jehož život skončil v pouhých 20 letech.
Palachovu památku lidé uctili na stejném místě v mnohem větší míře i koncem ledna před 50 lety, když chtěl vyburcovat národ z letargie a pasivity. Květiny, věnce a svíčky pokryly sloup tehdy nejen na zemi kolem dokola, ale lidé s nimi vylezli na samotný sloup a jeho zhruba tři metry vysokou podstavu. Před 50 lety dokázala Palachova oběť národ spojit proti okupantům, avšak už v srpnu při prvním výročí okupace v roce 1969 represivní složky zasáhly proti těm, kteří narušovali svým hlasem počínající normalizaci.
Palach se zapálil 16. ledna 1969, na následky popálenin a zranění zemřel o tři dny později. Na jeho čin tehdy navázalo několik dalších lidí, mezi nejznámější patří Jan Zajíc či Evžen Plocek. O 20 let později se konal od 15. do 21. ledna takzvaný Palachův týden, kdy lidé protestovali proti komunistickému režimu a složky režimu proti nim násilně zasahovaly. Protesty předznamenaly sametovou revoluci v listopadu 1989.