Do letošního října ošetřili odborníci z Neonatologického oddělení Fakultní nemocnice Brno 476 nedonošených miminek. Je to desetina všech novorozenců, řekla ČTK vedoucí lékařka Andrea Staníková. Za celý loňský rok zaznamenali v oddělení, které pečuje o předčasně narozené děti z celého kraje, asi 600 nedonošených dětí. Na jejich osudy upozorňuje Světový den předčasně narozených dětí, který připadá na 17. listopad. Hrad Špilberk se proto rozsvítil purpurovou barvou už ve čtvrtek, dnes se přidá i budova Mahenova divadla na Malinovského náměstí.
Staníková odhaduje, že se podíl předčasně narozených dětí na celkovém počtu novorozenců letos do konce roku už nesníží. „Obvykle to přitom bývá okolo devíti procent,“ uvedla. V Česku se předčasně narodí více než 8000 dětí ročně. Ovlivnit to lze medikací jen částečně.
Předčasně narozené děti, tedy narození před 37. týdnem těhotenství, většinou váží okolo dvou kilogramů
V nemocnici ročně pečují asi o 50 dětí vážících méně než kilogram a v průměru o pět dětí, které nemají ani 500 gramů. Díky posunu v medicíně se i u nich daří zvyšovat procento přežití bez dlouhodobých následků. „Po narození je nejdůležitější, aby začaly dýchat, takže jsou různé způsoby dechové podpory. Pak to záleží, 24 týdnů těhotenství je taková hranice, kdy nevíme, jak to dopadne. U dětí narozených po 26. týdnu je velká šance, že to zvládnou bez komplikací,“ doplnila Staníková. Těhotenství obvykle trvá 40 týdnů.
Nedonošené děti mají náročný vstup do života. Jejich stav často vyžaduje dlouhodobý pobyt v nemocnici a intenzivní péči zdravotníků
„Limitující je pro děti především vývoj plicní tkáně, mohou je pak provázet chronická plicní onemocnění. U nedonošených dětí kvalitu života zhoršuje také postižení zraku,“ sdělila neonatoložka Klára Skorkovská.