Podle pořadatelů v posledních letech zájem hobby běžců převažuje nad počtem výkonnostních atletů na trati. V hlavní kategorii startovalo přes 200 mužů, kteří se vydali na trať měřící skoro osm kilometrů. V nejstarším brněnském parku to znamená pět okruhů.
Podle ředitele závodu Karla Waltera měl v minulosti Běh Lužánkami čistě atletický charakter, v posledních letech ale převažují amatérští závodníci, kteří ale startují zároveň s několik profesionály. "Zhruba 95 procent jsou běžci, kteří se snaží si zaběhat pro radost. My se tomuto trendu musíme přizpůsobit. Trend zájmu o běhání je skvělý. Před pár lety, kdo běhal byl tichý blázen, nyní běhá každý druhý. Je to určitě pozitivní trend," uvedl Walter.
Běh Lužánkami pravidelně absolvuje například Zbyněk Bednář z Tišnova. V sobotu se svým výkonem vešel do elitní padesátky. "Chodím sem pravidelně, je to můj oblíbený závod. Dnes byla ale pořádná zima," řekl Bednář ČTK.
Velké běžecké podniky mají podporu i u brněnského magistrátu. Podle mluvčího města Filipa Poňuchálka byla podpora podobných akcí významně zvýšena v roce 2017. "Na akce podobného typu získávají jejich organizátoři stále hůře finanční prostředky z komerčních zdrojů, přitom organizace je velmi náročná," uvedl Poňuchálek. Zmínil vyřizování tras závodů, dopravní omezení, budování odpovídajícího zázemí. Bez dotací by podle něj organizátoři museli zvýšit startovné, což by omezilo počet účastníků. Letos město podpořilo 11 projektů celkovou dotací 1,45 milionu Kč.
Výše dotace se pohybuje od 20.000 do 400.000 Kč. Maximální částku letos získaly European Kids athletic games, 220.000 Brněnský půlmaraton a 200.000 korun tradiční závod Vokolo Príglu. Pořadatelé Běhu Lužánkami získali dotaci 80.000 Kč stejně jako Brněnský běžecký pohár a letní TRIEXPERT Cup.