Jak uvedla v reportáži Česká televize, Novotný podle policie pomáhal dalším obviněným s uzavíráním smluv se společností Pískovna Černovice a domlouval ukládání odpadů prostřednictvím brněnské stavební firmy Ing-Czech, a to na úkor černovické pískovny.
S odvoláním na dokumenty z vyšetřování o tom dnes informoval i deník Právo a server Novinky.cz. Novotný byl v roce 2011 pravomocně odsouzen za korupci, soud mu tehdy uložil čtyři roky vězení.
Extajemník radnice Brno-střed byl tenkrát odsouzen spolu s někdejším starostou Brna-Žabovřesk Alešem Kvapilem (oba dříve ODS). Podle rozsudku dvojice žádala nejprve čtyři miliony korun, pak dva, a nakonec milion korun za to, že Kvapil pomůže získat podnikateli Jiřímu Štoplovi povolení pro stavbu Sonocentra.
Novotný byl podle obžaloby pověřen domlouváním termínů schůzek. S milionem korun od Štopla, zabaleným v igelitové tašce, ho v roce 2010 zadržela policie. Podle Novotného to byla řádně vyplacená provize, kterou mu Štoplova firma poskytla za poradenství. Kvapil i Novotný vinu zcela popírali.
Policisté z NCOZ zasahovali v Brně 18. října, ve věci obvinili sedm lidí, které soud poslal do vazby. Obviněné jsou i dvě firmy, z nich jedna je Ing-Czech.
Mezi obviněnými je kromě Novotného podle dřívějších informací také podnikatel Michal Horký a nyní už bývalí jednatelé pískovny Jiří Novotný (ČSSD) a Jiří Hasoň (KDU-ČSL). Horký se podle Práva přiznal v případu pokusu o ovládnutí pískovny a usiluje o získání statusu spolupracujícího obviněného, podle deníku se přiznali i Novotný a Hasoň.
Kauza má podle některých médií dvě větve, jednou z nich je pokus o ovládnutí pískovny, druhou privatizace městských domů. Horkého policisté podle dřívějších informací považují za hlavu organizované zločinecké skupiny.
O podání vysvětlení a přístup do kanceláře požádala policie také místopředsedu KDU-ČSL, tehdejšího náměstka brněnské primátorky a kandidáta na ministra životního prostředí Petra Hladíka. Podle serveru iDNES.cz policie Hladíka podezírá, že ovlivňoval privatizace domů v Brně. Policisté prověřují podezření, že byl jedním z politiků, kteří okolo podnikatele Horkého pomáhali privatizace domů prosadit v zastupitelstvech, napsal server. Hladík z ničeho obviněn není.
Na twitteru Hladík už dříve uvedl, že prohlídka jeho kanceláře by se podle policejního příkazu neuskutečnila, pokud by nebyl prvním náměstkem primátorky.
„Explicitně se příkaz odvolává na komunální volby. Patrně tedy pro vyšetřování nebyla tak zásadní, pokud by o dva dny později neplatila,“ uvedl Hladík. Doplnil, že v případě, že by vyjednávání o koalici v Brně probíhalo rychleji nebo by byl jmenován ministrem, žádná prohlídka jeho kanceláře se neuskuteční. Zopakoval také, že nebyl z ničeho obviněn a byl pouze podat na policii vysvětlení.