Brno dává svým občanům už devátým rokem možnost rozhodovat o tom, jak bude využita část městského rozpočtu. Ještě do 15. května mohou obyvatelé vymyslet projekty, které by Brno jakkoliv vylepšily.
Co všechno můžete navrhnout?
Více zeleně v ulicích? Nový park nebo knihovna? Sportoviště nebo dětské hřiště? Všechny tyto nápady navrhli Brňané v minulých letech do participativního rozpočtu Dáme na vás. Fantazii se však meze nekladou! Můžete zorganizovat sérii přednášek o důležitém tématu, uspořádat food festival nebo třeba zrealizovat letní kino.
Stačí splnit základní podmínky – projekt musí být veřejně prospěšný, realizovatelný na pozemcích města Brna či jeho organizací a jeho rozpočet se musí vejít do 5 milionů korun.
Máte nápad? Tak neváhejte a přihlaste jej na stránkách paro.damenavas.cz. Podat projekt je snadné, webový formulář vás navede a pokud si nebudete jisti, zda váš nápad splňuje všechny podmínky, obraťte se na koordinátory participace, kteří sídlí na Magistrátu města Brna na Husově 3.
Jakmile projekt projde kontrolou proveditelnosti, postoupí do hlasování, které trvá celý listopad. Celkem se rozděluje 35 milionů, tudíž projektů může vyhrát minimálně sedm.
Co už se díky participativnímu rozpočtu podařilo?
Za osm let fungování město zrealizovalo přes padesát projektů. V minulých letech zvítězily opravdu unikátní nápady, celý seznam si můžete prohlédnout v galerii na webu. Další tři desítky se současně realizují a v letošním roce se tak můžeme těšit na otevření mnohých z nich – zmínit lze například revitalizaci Volejbalových kurtů Lužánky, na jejichž otevření se mohou brněnští sportovci těšit už v červnu.
A co říkají úspěšní navrhovatelé?
Zuzana Janovská a Jiří Murtinger, autoři vítězného projektu Obnova tradic Brněnska, mají jasno: „Chtěli jsme obnovit místní tradiční kroje, které na našich hodech chyběly, a díky participativnímu rozpočtu jsme viděli možnost, jak tento sen uskutečnit. Víme, jak důležité je participativní rozpočet podporovat, protože přináší skvělé možnosti pro naše město.”
Kvůli velkému zájmu o tento projekt nyní Odbor participace Magistrátu města Brna mapuje stav krojů a folklorních tradic ve všech brněnských městských částech.
Petr Nováček, který loni zvítězil s projektem Přístupová cesta k fotbalovému hřišti říká, že „občané města by měli mít možnost rozhodovat o tom, co zde chtějí. Je to ideální příležitost, jak k tomu přispět, a ne jen nadávat v hospodě u piva, co by se mohlo a nemohlo.“
„Je to šance, jak se nejblíže dostat k tomu něco ovlivnit, ať už v blízkém okolí, nebo celkově v Brně,“ dodává Dominika Rajská, autorka projektu Fandr pro všechny – oživme hřiště.
Budoucnost participace v Brně
Vedoucí Odboru participace brněnského magistrátu, Marco Banti, shrnuje: „Každý rok se zapojuje stále více lidí, což je skvělé. V minulých letech jsme spustili i další nástroje participace. Mimo participativní rozpočet celoročně posuzujeme Občanské návrhy, pravidelně spouštíme Městské ankety a zároveň každý školní rok pořádáme Participativní rozpočet do škol. Je to cesta, jak město ještě více otevřít občanům a naslouchat jejich potřebám. Proto apeluji na všechny Brňáky – jestli máte nápad, jak vylepšit svoje okolí, zapojte se!”