Populace hrabošů se v lednu proti prosinci snížila na listopadovou úroveň, ale průměrných 823 východů z nor na hektar stále představuje 3,1násobek prahu škodlivosti. Uvedla to v tiskové zprávě mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) Ivana Kršková. Nejhorší je stav na jihu Moravy, v Pardubickém kraji a výrazně se situace zhoršila v Královéhradeckém kraji.
Nepříznivé podmínky populaci škůdců moc neovlivnily
V listopadu inspektoři ÚKZÚZ evidovali 846 východů z nor na hektar, v prosinci dokonce 1308. „I relativně nepříznivé podmínky populaci hrabošů nijak významně neovlivnily,“ uvedla Kršková. V lednu zasáhly Česko na několik dnů velmi silné mrazy, navíc byla půda silně nasycena vodou.
Nejhorší je situace je čtyřech krajích
Nad prahem škodlivosti jsou populace hrabošů ve všech krajích s výjimkou Karlovarského. Nejhorší je situace v Jihomoravském, Olomouckém, Pardubickém a Zlínském kraji, kde je počet využívaných východů z nor mezi 983 a 2241 na hektar. V Královéhradeckém kraji, kde se situace zhoršila, bylo v lednu průměrně 1017 východů z nor.
Na Prostějovsku napočítali až 9000 východů z nor na hektar
Lokálně hodnoty přesahují 3000 východů z nor nejen v porostech krmných plodin, ale i obilnin a řepky olejky. Jde především o oblasti na Kroměřížsku, Prostějovsku a Olomoucku. V katastru Přemyslovic na Prostějovsku dokonce bylo 9000 východů z nor ve vojtěšce. Situace se lokálně může velmi lišit, někde nemusí být populace hrabošů vůbec zřetelná.
Více jedu mohou dávat jen do nor
V některých případech mohou zemědělci stále využívat výjimku pro aplikaci vyšší, než běžné dávky jedu na hraboše, mohou jej však aplikovat pouze do nor.