Letošní únorové počasí zimním radovánkám opravdu přeje, přesto je dobré být obezřetní, a to hlavně při vstupu na led. Povodí Moravy varuje především před vstupem na zamrzlé hladiny vodních nádrží, led je na nich tenký, informoval o tom mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.
„Vstup na ledovou plochu představuje vždy riziko, v současnosti se tloušťky ledu na vodních nádržích pohybují maximálně v řádu jednotek centimetrů, proto nedoporučujeme vůbec na led vstupovat. Některé vodní nádrže nejsou zamrzlé vůbec, situaci navíc zkresluje sněhová pokrývka,“ uvedl Chmelař.
Mrznout by mělo i v následujících dnech. Led ale může být podle mluvčího vlivem nestejnoměrně proudící vody a kolísáním hladiny pod ním v některých místech zeslabený, a hrozí tak prolomení ledu i při mírném zatížení. Jako bezpečná tloušťka ledu pro vstup se uvádí 12 centimetrů.
Vodní nádrže Bojkovice, Boskovice, Fryšták, Hubenov, Karolinka, Koryčany, Landštejn, Mostiště, Nová Říše, Opatovice, Slušovice, Vír a Znojmo jsou vodárenské nádrže s vymezenými ochrannými pásmy, kde platí zákaz vstupu obecně.
Podobně hodnotí stávající situaci i brněnští strážníci. "Tloušťku ledu na řadě ploch vůbec nebylo možné ověřit kvůli jeho nestabilitě a křehkosti. Takto nepříznivá situace panovala v Holáskách, na chrlickém biotopu, u Splavisek, v Medlánkách a dokonce i na Brněnské přehradě. Bezpečně vstoupit na led nelze v oblasti přístaviště, u Sokolského koupaliště ani poblíž Rokle. Konkrétní hodnoty o síle zamrzlé vodní hladiny hlídka poříční jednotky městské policie přivezla z Jehnic a Mariánského údolí, kde naměřila od 8 do 9 centimetrů. Solidní tloušťka ledu je na Žebětínském rybníku, kde dosahuje až 13 centimetrů," popsal mluvčí strážníků Jakub Ghanem.