Dobrovolníci z Masarykovy univerzity na brněnském výstavišti pytlují písek pro místa ohrožená povodněmi na jižní Moravě. Stovky zájemců se přihlásily přes aplikaci MUNI pomáhá, kterou spravuje univerzitní dobrovolnické centrum. Na výstavišti se sešli lidé se zkušenostmi z doby pandemie koronaviru nebo z obcí zasažených tornádem, ale také nováčci v dobrovolnictví. Někteří už měli dnes zasednout do poslucháren, ale univerzita kvůli povodním zrušila první týden semestru, a tak se rozhodli vyrazit pomáhat.

Nebudu sedět doma, když je potřeba pomoc

„Odpadla nám škola, tak jsem šel pomáhat. Stáhl jsem si aplikaci a tam mi hned začaly vyskakovat příležitosti. Tak jsem si řekl, že nebudu sedět doma, když je potřeba pomoc,“ řekl student informatiky ze Slovenska Juraj Osuský. Přišel už v neděli a je ochotný nabídnout pomoc i v dalších dnech. „Je příjemné se seznámit s dalšími lidmi, co mají chuť takhle něco dělat a na konci dne mám dobrý pocit, že jsem udělal něco dobrého,“ doplnil Osuský.

Kypřanka pomáhá v tuzemsku poprvé

Podobně se k práci dostala také studentka anglického programu medicíny Athena Demetriou, původem z Kypru. „Tady v Česku dobrovolně pomáhám poprvé, ale na Kypru už jsem to dělala víckrát při různých příležitostech. Myslím, že je to dobré, pomáhat komunitě, ve které žijete. Z univerzity jsme dostaly email, kde byla zmíněná aplikace pro dobrovolníky. V neděli večer jsme si ji s kamarádkou stáhly a rozhodly se, že půjdeme pomoct. Aplikace je sice jen v češtině, ale přeložily jsme si to,“ řekla Demetriou.

Jedeme na plný plyn, říká koordinátor

„S dobrovolnictvím jsem začal před dvěma lety, když jsem vozil humanitární pomoc na Ukrajinu. To byla asi moje nejlepší dobrovolnická zkušenost. Holky z MUNI pomáhá mě včera oslovily, jestli nechci zúročit svoje zkušenosti a pomoct jako koordinátor. To se nedalo odmítnout. Je to dost hektické a fyzicky náročné. Jedeme na plný plyn,“ sdělil zaměstnanec univerzity Martin Pešta.

Na odpolední směně pytlovalo přes 70 dobrovolníků

Na odpolední směně pytlovalo přes sedmdesát dobrovolníků. Práci řídili hasiči. „Pytle potom hasiči distribuují po celé jižní Moravě. Dnes pojedeme na tři směny. Budeme pokračovat, dokud bude potřeba,“ řekla za organizátory Daniela Vonbauer.

V noci práci převzali hasiči

Pytlování odstartovali v sobotu ráno dobrovolníci Jihomoravského dobrovolnického centra. „Na celé akci se vystřídalo sedm koordinátorů z našeho Dobrotýmu, kteří měli během dvou dnů na starost 400 dobrovolníků a dobrovolnic. Pytlovalo se 25 hodin,“ uvedl mluvčí centra Martin Štrunc. V noci práci převzali hasiči, kteří akci poskytují zázemí. Činnost koordinovaná Dobrovolnickým centrem Masarykovy univerzity začala dnes ráno.