Zprávu zveřejnila Česká společnost ornitologická na webu birdlife.cz.
Zmíněný rybník je přírodní památkou a evropsky významnou lokalitou a patří mezi nejvýznamnější hnízdiště vodních ptáků v oblasti. Přesto, že rybáři byli upozorněni, že každý zamýšlený zásah na lokalitě musí hlásit, posekali rákosiny bez předchozího ohlášení. Případ řeší Česká inspekce životního prostředí.
Na nepovolené sečení rákosin na Pařezném rybníce přišel předseda Pobočky České společnosti ornitologické na Vysočině Vojtěch Kodet. „Zjistil jsem to pouze náhodou, když jsem 10. července projížděl kolem. Po zjištění, že zaměstnanci Rybníkářství Pohořelice nemají žádné povolení, jsem jako stráž přírody práce přerušil. Bohužel to již bylo ve fázi, kdy porosty byly posečené. Kolik mláďat a snůšek bylo zničeno, nelze přesně zjistit,“ vysvětluje Kodet, který zároveň působí v Agentuře ochrany přírody a krajiny.
Pařezný rybník, který je součástí lokality Rybníky u Rudolce, patří aktuálně mezi nejvýznamnější hnízdiště vodních ptáků na Žďársku.Každý zásah v chráněném území musí být v předstihu hlášený orgánu ochrany přírody. „Firma Rybníkářství Pohořelice si Pařezný rybník a několik dalších rybníků na Vysočině nedávno pronajala. Ačkoliv byli zaměstnanci přímo v terénu upozorněni, že způsob hospodaření v tomto chráněném území, které je zároveň evropsky významnou lokalitou, musí s orgány ochrany přírody projednat, neprojednali nic,“ říká Kodet.
Podle zjištění Kodeta zaměstnanci Rybníkářství Pohořelice žacím strojem napáchali z ornitologického hlediska velké škody. „Zničena byla všechna hnízda vodních ptáků. Konkrétně potápky malé, labutě velké, poláka velkého, lysky černé či potápky roháče. Jediné hnízdo, které nebylo zničeno vysečením, bylo hnízdo ohroženého dravce motáka pochopa se dvěma mláďaty. Je ale pravděpodobné, že starší mláďata byla skrytá v porostech kolem hnízda a byla usmrcena při sečení. Některé druhy hnízdící v porostech po jejich vysečení lokalitu zřejmě opustily, například silně ohrožený chřástal vodní a slípka zelenonohá,“ říká Kodet, který dokumentaci k zásahu předal České inspekci životního prostředí.
S podobným případem se místní ornitologové dosud nesetkali. Stačilo pár týdnů počkat do doby, než budou mláďata vyvedená z hnízda. Posekat rákosiny nyní nebylo nutné. „Takové jednání nebudeme tolerovat a doufáme, že už se nikdy nebude opakovat. Vyzýváme veřejnost, aby v případech, kdy dochází k přímému ohrožení ptáků a dalších živočichů, kontaktovala Českou inspekci životního prostředí,“ připomíná Kodet.