Městskou část Brno-sever čekají v půlce ledna doplňovací volby do Senátu. Nově se mohou lidé ve volebních místnostech prokazovat i přes mobilní aplikaci eDoklady. Členové komisí jsou na změnu připravení, sdělil tajemník úřadu Michal Lipovský. Kromě volebních komisí platí ode dneška povinnost přijímat eDoklady, které jsou alternativou tradičního občanského průkazu, také pro školy, zdravotní pojišťovny, banky nebo obecní policie. Jde o poslední etapu této digitalizace, už dřív začaly elektronický doklad přijímat ústřední orgány státní správy, policie, finanční a krajské úřady či obce s rozšířenou působností.
Eobčanku přijímají už od července
Úřad městské části Brno-sever přijímá digitální stejnopis občanského průkazu v mobilu od loňského července. U okrskových volebních komisí je to od letoška novinka. „Vzhledem k doplňovacím volbám jsme se museli připravovat dříve, než jsme původně předpokládali. Na našem úřadě se v listopadu uskutečnilo jednání se zástupci ministerstva vnitra a Digitální informační agentury za účasti zástupců 11 městských částí, kteří si tuto novinku jako první v republice vyzkouší u voleb,“ sdělil Lipovský.
Volební komise vybaví mobilem s aplikací
Pro radnici to znamená každou z 45 okrskových volebních komisí vybavit mobilním telefonem s nainstalovanou mobilní aplikací, prostřednictvím níž komise zkontroluje totožnost. „Komise budou muset mít k dispozici dva takové telefony z důvodu možného souběhu prokazování ve volební místnosti a v případech, kdy se zástupci komise vypraví k voliči s přenosnou volební schránkou,“ dodal tajemník.
Připravili se i v Hruškách na Břeclavsku
Také třeba obecní úřad v Hruškách na Břeclavsku, kde žije asi 1700 lidí, je na novinku připravený. V půli prosince byl podle starostky Jany Filipovičové (KDU-ČSL) na radnici technik, který veškeré potřebné systémy zprovoznil.
Nachystaní jsou také strážníci v Rousínově na Vyškovsku
Na přijímání elektronických dokladů se nachystali i strážníci v šestitisícovém Rousínově na Vyškovsku. „Základní systém, který používáme, už je na to předchystaný, takže by neměl být až tak velký problém to spustit. Doplnit by se měly jen QR kódy na snímání. Doladit se také musí ještě přístupy do databází,“ řekl koncem prosince zástupce velitele Pavel Vašek. Doplnil, že se už dříve setkávali s lidmi, kteří se chtěli prokázat elektronickým dokladem.
Ani hoteliéři s e-doklady problém nemají
„Je to taková drobnost, která je ve světě běžná. Hodně lidí mobilem platí, tak se přizpůsobíme i dokladům v mobilu, i když jsme se s tím zatím moc nesetkávali. Doba jde dopředu, tak půjdeme s ní,“ řekl Zdeněk Kozman z hotelu Skalní mlýn. Nijak si s novotou neláme hlavu majitel Hotelu Galant v Mikulově Petr Marian. Důležité při ubytování je to, aby lidé vyplnili potřebné nacionále bez ohledu na to, jakou formu občanského průkazu budou mít.
Masarykova univerzita má vyvinutou ověřovací aplikaci v informačním systému
Nemusí tak vynakládat úsilí nebo peníze na rozšíření počtu ověřovatelů. „Zatím jsme měli aplikaci v testovacím režimu a zkušenost je taková, že to funguje. Na ověřovací straně ji ale zatím měl zpřístupněný jen omezený okruh osob,“ poznamenal prorektor Radim Polčák.
Zavedení elektronických dokladů umožnila novela zákona o právu na digitální služby
Současná plastová verze občanského průkazu zůstává ale dál platná a občané se jí budou moci prokazovat jako dosud, e-doklady jsou jen možnou alternativou. Aplikaci eDoklady si mohou lidé stáhnout z App Store a Google Play. Pro jejím používání potřebují jen smartphone a Identitu občana, která je nezbytná pro přihlášení. Aplikace pak funguje on-line i off-line.