Příprava družstevního bydlení v Brně pokročila nejdále u výstavby bytů v lokalitě Kamenný vrch II. Město na ně sestavilo pořadník žadatelů a do konce února chce požádat o stavební povolení na první část, která zahrnuje 293 bytů. Prověřuje dále také možnost rozšířit družstevní bydlení i na chátrající domy po opravě. Vyplývá to z informací na webu města a údajů, které ČTK poskytl brněnský magistrát.
Na Kamenném vrchu v městské části Nový Lískovec má v budoucnu vzniknout 334 družstevních bytů. U první části je již vydané územní rozhodnutí a město loni na podzim losovalo pořadí zájemců, kteří se do projektu přihlásili v roce 2022.
Do losování magistrát zařadil 707 přihlášek. „Losovalo se pouze pořadí, podle kterého budou zájemci ve vztahu k bytovému družstvu prokazovat splnění všech předepsaných kritérií. Rezervační smlouvy na jednotlivé bytové jednotky bude družstvo uzavírat pouze s těmi žadateli, kteří všechna kritéria splní,“ řekl mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.
Pořadník na první družstevní byty na Kamenném vrchu se skládá ze čtyř skupin. První čítá 250 zájemců a jsou do ní zařazení žadatelé s dítětem a trvalým pobytem v Brně. Druhá skupina se 179 zájemci obsahuje Brňany bez dětí. Následně se losovala skupina 80 zájemců s dětmi, kteří nemají trvalý pobyt v Brně, a jako poslední bezdětní žadatelé bez trvalého pobytu v Brně. Těch je 198.
Město předpokládá zahájení výstavby na Kamenném vrchu v roce 2025 a dokončení v roce 2027
Další družstevní bydlení připravuje také v lokalitách Francouzská nebo Přízřenice. Vedle nové výstavby prověřuje také zapojení zchátralých domů, které by podléhaly rekonstrukci. Jako pilotní projekt vybralo dům v Mostecké ulici. Stavebně technický průzkum u dlouho vybydlené budovy ukázal, že je ve velmi špatném technickém stavu. Pracuje se na architektonických studiích pro varianty, že by se dům rekonstruoval nebo že by na jeho místě vznikla novostavba. Další posun magistrát předpokládá nejdříve na jaře.
Cílem družstevního bydlení je umožnit získat byt lidem, kteří kvůli vysokým cenám nedosáhnou na klasickou hypotéku, ale mají příjem na splácení. Systém spočívá v tom, že město, případně jeho firmy a družstevníci založí družstvo, které si vezme hypotéku na stavbu nového domu nebo rekonstrukci. Po splacení peněz pak přejdou byty na lidi. Městu se přihlásily stovky zájemců.