Díky projektu Open Art se mohou talentovaní výtvarníci s postižením projevit a realizovat i  při tvorbě nových, zcela osobitých vizualizací koncertů Národního divadla Brno. V rámci jejich zveřejňování je připojena vždy tzv. vizitka, k bližšímu seznámení s danými tvůrci.

Projekt OPEN ART poukazuje na jedinečnost a často opomíjený přínos neprofesionálních výtvarníků s postižením v oblasti kultury. Cílem je rovněž představit v ČR model uplatnění talentovaných osob se zdravotním postižením na trhu práce dle mezinárodních inkluzivních principů a hodnot. Významným dílčím cílem projektu je zapojení výtvarníků s postižením do komerčních projektů, schopnost obstát v konkurenčním prostředí a stát se součástí profesionálních kreativních týmů.

Talentovaní výtvarníci a výtvarnice s postižením se neformálně vzdělávají a realizují vlastní tvorbu i její prezentaci v ateliéru OPEN ART STUDIA již pátým rokem. Studio založil a vede od roku 2013 Mgr. Pavel Sochor, Ph.D. Zkušenosti ze spolupráce s talentovanými lidmi s postižením pak předává svým vysokoškolským studentům, které poté do projektů studia aktivně zapojuje. Myšlenka podpory za pomoci univerzitní sféry je od počátku realizována v ateliéru na IVIV PdF MU. Studio bylo v roce 2016 finančně podpořeno grantem Ministerstva kultury ČR. 

Tvorba autorům pomáhá vyjadřovat jejich emoce a myšlenky, uklidňuje je a pomáhá jim v rozvoji. "Každý potřebuje trochu jiný přístup, což je dáno i druhem postižení. Někdo rád pracuje při hudbě, někdo mlčky, někdo se vrhá k plátnu a nebojí se tahu, někdo potřebuje pomoci třeba s výběrem materiálu. Lektor s umělcem si k sobě nejdřív musí najít cestu," uvedla jedna z lektorek Open Art studia Petra Herníková.