Brněnští kardiologové z bohunické fakultní nemocnice použili jako jedni z prvních v tuzemsku pro léčbu život ohrožující plicní embolie unikátní katetrový systém. Tento výkon je pro pacienta ve srovnání s kardiochirurgickou operací výrazně méně zatěžující, zabere zhruba půl druhé hodiny a pacient při něm může být při plném vědomí, uvedla v tiskové zprávě mluvčí nemocnice Lenka Martinková. Nyní se podle ní jedná o plné úhradě této léčby ze systému zdravotního pojištění, na jejím financování se momentálně finančně podílí právě Fakultní nemocnice Brno.

Po propuštění do domácí léčby udeřila plicní embolie

Pacientka Miroslava Bečvářová byla krátce po jiné operaci, když se jí dva dny po propuštění do domácí léčby začalo špatně dýchat a omdlela. „Když mě záchranná služba dovezla do vyškovské nemocnice, ukázalo se, že mám rozsáhlou plicní embolii. Vzhledem k závažnosti se lékaři rozhodli pro můj převoz do Fakultní nemocnice Brno. Hned následující den jsem tam podstoupila zákrok, během kterého jsem byla celou dobu při vědomí a komunikovala s lékaři. Cítila jsem se dobře a nic kromě vpichu do třísel jsem necítila,“ řekla žena s tím, že se u ní téměř okamžitě dostavila výrazná úleva a po sedmi dnech hospitalizace mohla jít domů.

Při embolii se zablokuje průtok krve v plicní tepně

Plicní embolie je po srdečním infarktu a mozkové mrtvici třetí nejčastější příčina kardiovaskulárních úmrtí. Jde o závažný stav, při kterém se zablokuje průtok krve v plicní tepně, což ohrožuje dotyčného člověka na životě. „V řadě případů se problém vyřeší tak, že pacientům ředíme krev. U těžších stavů už musíme použít trombolytickou léčbu, tzn. rozpustit sraženiny pomocí léků. A pak je tady část pacientů, kteří jsou například po velké operaci nebo po cévní mozkové příhodě, kde je podání trombolýzy rizikové nebo úplně nemožné. Riskovali bychom i fatální krvácení. Zde doposud přicházel v úvahu jen kardiochirurgický zákrok,“ uvedl lékař interní kardiologické kliniky Martin Radvan s tím, že právě u posledně uvedené skupiny dnes katetrový systém Flowtriever pomáhá.

Použití katetru je na rozhodnutí kardiologa

Měl by být indikován zejména v případech, kdy pacient trpí masivní plicní embolií, je oběhově nestabilní a zároveň nelze použít systémovou trombolýzu. V každém případě je na intervenčním kardiologovi, aby zvážil, zda lze pacienta bezpečně operovat nebo je vhodnější využít tuto metodu.

Nový postup lékaři využili u dvou pacientů

Nový postup se zatím využil u dvou pacientů, které do Fakultní nemocnice v Brně převezli z jiných nemocnic. „Z třísla jsme jim zavedli katetr a jeho prostřednictvím sraženiny z plicnicového řečiště odsáli. Výkon trval zhruba 60 až 90 minut,“ upřesnil přednosta interní kardiologické kliniky Petr Kala. Člověk podle něj během zákroku přijde asi jen o 2 až 3 dcl krve, většina se ji totiž ihned vrací do oběhu.

Při studii už rok testují tenké katetry

Ve FN Brno zároveň už rok probíhá studie, ve které kardiologové u středně těžkých plicních embolií testují aplikací lokální trombolýzy v malé dávce, a to tenkými katetry do obou plícnic. „U nás se dokážeme o plicní embolii postarat komplexně – kromě systémové nebo lokální léčby umíme i tu netrombolytickou, která je stále ještě miniinvazivní a není kardiochirurgická. Zároveň fungujeme jako konzultační centrum pro další nemocnice, nejen pro akutní infarkty a kardiomyopatie, ale právě i pro plicní embolie,“ dodal lékař interní kardiologické kliniky Martin Poloczek.