Výstavbu energeticky úsporných dřevostaveb bude v budoucnu více podporovat stát. Ministerstvo životního prostředí chce na novostavby, modernizace i opravy přispívat z programu Nová zelená úsporám, řekl dnes na veletrhu Dřevo a stavby v Brně ministr Petr Hladík (KDU-ČSL). Program čekají změny, které by měly platit od příštího roku. Rozvoji dřevostaveb má pomoct také dokument Surovinová politika pro dřevo, který projedná vláda.
Dřevo v sobě ukládá uhlík a stavby z něj tak pomáhají snížit uhlíkovou stopu. „Polovina uhlíku je v lesích vázána v půdě, druhá ve stromech. Pokud se vykácí, dává smysl dál je použít a zužitkovat ve dřevostavbách. Budovy vydrží i 100 a více let a výhoda tkví také v rychlosti výstavby, potřebujeme sousedy neotravovat pracemi příliš dlouho,“ uvedl Hladík. Jako další výhodu zmínil vlastnosti dřeva při hoření. „Hořící železobetonová konstrukce se v určitém okamžiku zhroutí, kdežto dřevo prohořívá postupně. Je tam definovatelné množství času, jak dlouho konstrukce vydrží,“ doplnil.
Ministerstvo chce dřevěné, energeticky úsporné rodinné a bytové domy podpořit z programu Nová zelená úsporám, veřejné budovy z Modernizačního fondu nebo z výnosů z emisních povolenek
Podle Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD) poptávka po dřevostavbách v tuzemsku roste a lze očekávat, že tomu tak bude i v budoucnu. V současnosti se v Česku nicméně ze dřeva staví méně než jinde v Evropě. V roce 2022 byl podíl dřevostaveb na výstavbě rodinných domů u v ČR 14,1 procenta, v Německu to bylo 29 procent, v Rakousku 33 procent a ve Švédsku 90 procent. „Pořád je velký potenciál, kam můžeme růst a zejména u veřejných staveb využít zkušenosti z rodinných domů,“ sdělila ředitelka ADMD Lenka Trandová.
Ministerstvo připravuje metodiku pro vyhodnocení dopadu stavebních konstrukcí a budov na životní prostředí a kalkulačku, díky které si každý vypočítá uhlíkovou stopu své stavby
„Kalkulačka pro výpočet uhlíkové stopy z různých materiálů bude počítat celý životní cyklus. Dá se očekávat, že dřevo bude vycházet velice dobře. V rámci podpory cirkularity také chceme prosazovat efektivní recyklaci odpadů, které obsahují dřevo,“ dodal Hladík.
Koncepčním dokumentem, který by k rozvoji dřevostaveb přispěl, je Surovinová politika pro dřevo
Vznikl ve spolupráci ministerstev zemědělství, průmyslu a obchodu a životního prostředí. Cílem surovinové politiky je zvýšit využívání a zpracování dřeva v České republice. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) ve čtvrtek uvedl, že více než 30 procent v tuzemsku vytěženého dřeva putuje do zahraničí a velmi často se tam zpracovává. „Tam se přidá důležitá přidaná hodnota a poté se k nám vrací zpátky. Musíme to změnit,“ řekl.
V českých lesích se ročně vytěží 14 až 15 milionů krychlových metrů dřeva, roční přírůstek je zhruba o pět milionů krychlových metrů vyšší. Kapacity na zpracování dřeva jsou podle Výborného i Hladíka v Česku dostatečné.